Reklamace zboží koupeno právnickou osobou (firmou)

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, zakoupili jsme zboži, gauc pres e shop www.eu-nabytek.cz. Zbozi bylo dodano (i.pres priplatek za expresni sluzbu) o dva dny pozdeji. Barva neodpovida barve na strankach e-shopu. Kvalita - neskutecne tvrdy gauc nevhodny k sezeni natoz i prespani (je rozkladaci). Pri komuniaci s reklamacnim oddeleni nam bylo dnes sdeleno, ze je zbozi na firmu, ze s tim nic delat nebudou, ze si mame zbozi prodat sami. Pozadavek mame odstoupit od smlouvy. Vratit penize a my neposkozene zabalene zbozi zpet e-shopu.

Doporučení časopisu dTest

Jelikož vystupujete v daném právním vztahu jako podnikatel, bude se Váš právní vztah řídit částí zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "občanský zákoník") o právech z vadného plnění z kupní smlouvy, nikoliv speciálními ustanovení o koupi zboží v obchodě, kde jako kupující vystupuje spotřebitel.

Není pravdou, že ve vztahu dvou podnikatelů nelze uplatnit reklamaci, avšak oproti vztahu podnikatele a spotřebitele je zde několik podstatných rozdílů. Předně nebezpečí škody přechází na kupujícího převzetím věci podle § 2121 odst. 1 občanského zákoníku. Prodávající tedy odpovídá pouze za vady, které mají svou příčinu ve stavu před převzetím věci. Vady je dále nutné vytknout bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, nejpozději ve lhůtě dvou let. Kupující je dále povinen prohlédnout věc co nejdříve po přechodu nebezpečí škody na věci a přesvědčit se o jejích vlastnostech a množství.

Pokud jsou výše uvedené podmínky splněny, je třeba rozlišit podstatné a nepodstatné porušení smlouvy. Podstatným porušením smlouvy se v souladu s § 2002 odst. 1 občanského zákoníku rozumí takové porušení, že kdyby o něm druhá strana věděla, danou smlouvu by neuzavřela. Jedná se tedy o porušení mimořádné intenzity. Ostatní porušení smlouvy je nepodstatné. V případě podstatného porušení má kupující právo od smlouvy odstoupit. V případě nepodstatného porušení smlouvy kupující může žádat buď opravu nebo přiměřenou slevu. Pokud není oprava provedena včas nebo prodávající vadu věci odstranit odmítne, náleží kupujícímu právo od smlouvy odstoupit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest