reklamace výrobku

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
dne 23.10.2010 jsem předal k reklamaci do prodejny Auto Kelly v Lounech vstřikovací jednotku (zakoupenou v této prodejně dne 10.5.2010). Dne 23.11.2010 jsem se dostavil pro opravenou vstřikovací jednotku, ale bohužel marně. Reklamace nebyla vyřízena. Požadoval jsem odstoupení od smlouvy, nebo výměnu za jinou vstřikovací jednotku, ale bylo mi řečeno, že se jedná o zařízení Bosch a na ty se vztahují jiné podmínky, delší lhůta pro vyřízení. Absolutně s nimi není žádná možná domluva a bylo nám řečeno, že to bude trvat tak dlouho, dokud tuto záležitost firma Bosch nevyřídí. Vozidlo mám kvůli této součástce již od 23.10.2010 nepojízdné. Prosím, poraďte mi, jak mám dále postupovat.
Děkuji a přeji krásný den
Věra Hrdličková

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, v tomto případě je třeba vyjasnit dvě věci. Za prvé, zda jste vstřikovací jednotku zakoupil jako spotřebitel či podnikatel. Pokud jako spotřebitel, vztahuje se na tuto kupní smlouvu zákon o ochraně spotřebitele, který určuje lhůtu 30 dnů k vyřízení reklamace. Pokud jako podnikatel, závisí lhůta na vzájemné dohodě, tedy např. na smluvním ustanovení, obchodních podmínkách prodávajícího, apod.
Za druhé, i pokud jste zboží zakoupil jako spotřebitel, mohla by být lhůta pro reklamaci prodloužena, ale jen s vaším souhlasem. Je proto nutné ověřit, zda jste nepodepsal smlouvu, která by obsahovala prodloužení lhůty k vyřízení reklamace.
Jestliže jste kupoval jednotku jako spotřebitel a nikde jste nepodepsal prodloužení lhůty, trvejte na odstoupení od smlouvy pro překročení lhůty k vyřízení reklamace. Využít můžete např. vzor uvedený na www.dtest.cz. Nebudou-li chtít vyhovět, upozorněte je, že jste připraven svá práva bránit i případným podáním soudní žaloby.