reklamace v autoservisu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Prosím o zodpovězení dotazu.Před 3 měsíci mi byl namontován náhradní díl do vozu.Náhradní díl se znovu rozbil.Autosevis přijmul reklamaci a dal mi na vybranou. Buď vozidlo v servisu nechám do vyřízení reklamace t.j 1 měsíc. Nebo zaplatím nový díl, který mi jsou schopni ihned namontovat a peníze mi vrátí až po vyřízení reklamace. Jedná se asi o 5000,- kč. Postupuje autoservis správně? Děkuji za odpověď

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, podle Zákona o ochraně spotřebitele má prodávající zákonnou lhůtu 30 dní k vyřízení reklamace. Teprve po jejím uplynutí má spotřebitel stejná práva, jako kdyby se jednalo o vadu neodstranitelnou, tj. má např. právo od smlouvy odstoupit a žádat vrácení peněz (ve Vašem případě vrácení peněz za namontování náhradního dílu). Z výše uvedeného vyplývá, že postup autoservisu nelze napadnout, autoservis pouze k zákonnému právu spotřebitele navrhuje alternativu, na kterou nemusíte přistoupit (je to jen dohoda mezi Vámi a prodávajícím). Pokud na ní nepřistoupíte, bude se Vaše reklamace řídit zákonem a servis může využít lhůtu k vyřízení reklamace.