reklamace telefonu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
můj dotaz je ohledně reklamace telefonu zakoupeného přes internet u společnosti PIXmania. com.
Dne 25.8.2008 jsem zakoupil mobilní telefon Motorola - V3i D&G. Až do letošní zimy fungoval naprosto spolehlivě. V lednu letošního roku se začal telefon sám vypínat. Na int.stránkách firmy Motorola jsme si našli servisní středisko v Praze a rozjeli jsme se tam telefon nechat opravit. Bohužel ale v té době již servis pro telefony Motorola již neposkytovali. Rozhodl jsem se proto telefon zaslat tam, kde jsem jej koupil a tedy na firmu PIX.mania.com. Napsal jsem tedy 8.3.2010 na jejich servisní oddělení a požádal je o další postup v této záležitosti. Dne 9.3.2010 se mi ozvali s tím, že máme telefon zabalit přiložit návratové číslo a takto zaslat na jejich ústředí do Francie. 11.3.2010 Balíček odešel dle jejich pokynů. 29.3.2010 jsme dostali e.mailem potvrzení,že zásilka došla v pořádku. Dne 22.4.2010 jsem se firmě připomenul, že do tohoto dne nemám absolutně žádnou zprávu o reklamovaném výrobku. 23.4.2010m jsem odpověď na můj dotaz opět urgoval. Dne 5.5.2010 jsem dostal e.mailem odpověď, že po uskutečnění technické expertízi Servis výrobce odmítá opravit můj výrobek v rámci výrobní záruky a zároveň přišel požadavek, abych se vyjádřil a vybral jednu z možností:
- příjímám odhad nákladů a přeji si přistoupit k on-line zaplacení. Převádím částku 3868,65 CZK na účet: (oprava začne ihned po obdržení platby)
- odmítám tento odhad nákladů a přeji si přistoupit k on-line platbě. Převádím 306,03 CZK na účet:(platba se týká expertízi a uskutečnění odhadů nákladů)
- a nebo Přeji si odstoupit od mého výrobku. Nezbývají žádné náklady k zaplacení ( Pozor. Váš výrobek bude zničen. V tomto případe nebude již moci změnit vaše rozhodnutí.
Žádám Vás o stanovisko, zda bylo ze strany prodejce postupováno správně a ev. o radu, jak se bránit.
Děkuji Josef Hrdlička

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, i kdybychom za den uplatnění reklamace považovali až den, kdy byl výrobek s Vaší reklamací doručen, byla překročena lhůta 30 dnů k vyřízení reklamace. Podle Zákona o ochraně spotřebitele se vada výrobku v tomto případě považuje za neodstranitelnou a vy máte nárok odstoupit od smlouvy a žádat vrácení peněz. Můžete využít např. vzor zveřejněný na www.dtest.cz. Zároveň musíme upozornit, že i kdyby lhůta nebyla překročena, nemá výrobce (či prodávající) právo na provedení opravy na vymáhání peněz v případě, že zboží reklamujete a opravu jste neobjednal. Shrneme-li výše uvedené, doporučujeme odstoupit od smlouvy pro překročení lhůty k uplatnění reklamace a žádat vrácení peněz.