Reklamace prasklých kalhot

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
může distributor zamítnout reklamaci kalhot (cena 1.300,-Kč) prasklých na několika místech po 18 měsících běžého užívání s odůvodněním (doslovná citace): "Reklamační lhůta není vždy chápána jako doba životnosti výrobku, tj. doba, po kterou může výrobek při správném používání, ošetřování, vzhledem ke svým vlastostem, danému účelu a rozdílnosi v intenzitě a agresivitě používání vydržet. Reklamaci proto neuznáváme a kalhoty Vám vracíme zpět."? Děkuji za aodpověď.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, obecně lze říci, že prodávající má právo zamítnout reklamaci, nicméně v případě sporu riskuje, že budete-li se bránit soudní cestou a prokáže se, že zamítnutí nebylo oprávněné, uhradí také náklady soudního řízení. Prodávající by v tomto případě byl v právu tehdy, pokud by vada byla následkem běžného opotřebení, nebo dokonce nadměrného a nesprávného užití kalhot (např. mechanickým poškozením). Jestliže se domníváte, že se jedná o vadu výrobku, můžete si nechat např. zhotovit posudek některou zkušebnou (např. www.azl.cz) a následně v případě pozitivního posudku trvejte na vyřízení reklamace a uhrazení posudku. Nebude-li ani pak reklamace uznána, zvažte mimosoudní řešení sporu (bližší informace na www.mpo.cz). Krajním řešením je pak soudní žaloby, předtím však doporučujeme kontaktovat právníka, který zajistí formální správnost žaloby a posoudí šanci na úspěch.