Reklamace obuvi

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
prosím o radu s následujícím problémem. 22.8.2008 jsem zakoupila dvoje kozačky pro sebe i dceru od výrobce fy Högl. V obchodě při zkoušení bez problémů, bohužel jsem nezkontrolovala vnitřní vypracování obuvi. Při prvním a jediném obutí po zhruba 20 minutách silně dřely do obou pat až do krve. Jelikož dcera není z Prahy, reklamovaly jsme obuv dne 7.4.2009. Reklamaci bez problémů přijali s tím, že ji pošlou výrobci k vyjádření. Zhruba po 14 dnech jsme obuv vyzvedly s tímto vyjádřením:
"Reklamaci nelze uznat. Tento artikl je velmi dobře prodejný a dobře sedí. Zákaznice si zřejmě vybrala nevhodný typ pbuvi na svou nohu.
Vzhledem k ceně bot jsem na doporučení jiné prodavačky zkusila obuvníka, zda nelze z vnitřní strany obuv opravit. Obuvník zkonstatoval, že je obuv z vnitřní strany špatně zpracovaná.
Což mne rozladilo a ráda bych věděla, jak postupovat dále, neboť jedny boty stály Kč 2.699,-- a to není pro samoživitelku málo. Před lety jsem reklamovala koženou obuv u firmy Baťa a setkala jsem se s podobným vyjádřením - dobrá bota na špatnou nohu. Můžete prosím poradit, na koho se obrátit a jak postupovat?
Děkuji a ať se časopisu daří. Dlouholetá předplatitelka Jitka

Doporučení časopisu dTest

Je třeba rozlišovat dvě situace:

a) boty nemají vadu, ale nesedí na danou nohu

b) boty mají vadu a proto nesedí na danou nohu

Ad a) V takovém případě má pravdu prodávající a spotřebitel nemůže uplatňovat práva z odpovědnosti za vady, protože boty vadu nemají.

Ad b) V takovém případě má pravdu spotřebitel a prodávající neoprávněně odmítl uznat spotřebitelova práva z odpovědnosti za vady.

Rozlišení mezi případy a) a b) není otázkou právní, ale faktickou - odbornou. Doporučujeme obráti se na soudního znalce s žádostí o vypracování znaleckého posudku. Náklady na znalecký posudek hradí v první fázi spotřebitel, pokud znalecký posudek vyjde ve prospěch spotřebitele, jedná se o náklad bezprostředně spojený s reklamací, který hradí prodávající. Pokud tedy znalec řekne, že se skutečně jedná o vadu, pak máte právo uplatňovat práva z odpovědnosti za vady dle § 616, resp. § 622 občanského zákoníku + náklady na vyhotovení znaleckého posudku. Pokud Vám ani tehdy prodávající nevyhoví, lze se těchto práv domáhat u soudu. Pokud ale znalec potvrdí, že se o vadu nejedná, jde náklad spojený s vypracováním posudku k Vaší tíži.

Seznam soudních znalců naleznete na webových stránkách www.justice.cz