Reklamace motoru u mixéru

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat jaká práva mam při reklamaci. Dne 16.5.2009 jsem koupil v Makru
mixer kenwood a 23.10.2010 jsem ho reklamoval. Kouřilo se z motoru, reklamace byla
kladně vyřízena a motor mi byl vyměněn. Teď se stalo to že se opět začalo kouřit z motoru,
tak jsem jej vzal a domnívaje se že na motor běží záruka dva roky jsem šel na reklamační
oddělení Makra. Tam mi odpověděli že záruka na výrobek už není a na zmíněný motor se nevztahuje. A také že se neřídí občanským zákoníkem, ale obchodním zákoníkem.

Doporučení časopisu dTest

V Makru uzavíráte kupní smlouvu jakožto podnikatel (vyplývá to z principu fungování Makra a nutnosti pořízení si zákaznické karty na základě Vaší podnikatelské činnosti), smlouva se tedy řídí podle obchodního zákoníku. Tudíž se na ní nevztahují ustanovení občanského zákoníku o dvouleté záruční lhůtě. Záruka je poskytována pouze v takovém rozsahu, v jakém je sjednána (víceméně libovolná výše, obvykle taková, jakou stanoví výrobce).
I na nový motor se bude vztahovat záruční lhůta taková, jaká byla sjednána. Mělo by se jednat o stejnou záruční dobu, která Vám byla poskytnuta na původní motor (mixér), pokud ovšem tato záruka nebyla vyloučena. Bližší informace by se měla nacházet v dokumentaci k mixéru (ve smlouvě, záručním listě ap. bývá informace o záruce na vyměněné díly).