Reklamace mobilního telefonu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dne 25.3.2010 jsem reklamovala a doporučenou zásilkou odeslala internetovému prodejci mobilní telefon. Do dnešního dne, tzn. 3.5. 2010 nebyla reklamace vyřízena. Prodejce se odvolává na zákonem povolených 60 kalendářních dní v případě,že dojde k vyjímečnému případu, kdy je nutné výrobek zaslat do centrálního servisu. Má na toto nárok, nebo platí 30 denní lhůta na vyřízení reklamace?

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, na prodloužení zákonné lhůty 30 dní má prodávající právo jen tehdy, pokud  s tím spotřebitel souhlasí.Jestliže jste nikde (např. na smlouvě) nedala souhlas s prodloužením lhůty, byla zákonná lhůta překročena a vada se považuje za neodstranitelnou, tj. máte právo odstoupit od smlouvy a žádat vrácení peněz (§ 19 zákona o ochraně spotřebitele). Nikde v zákoně není upravena lhůta 60 dní, tak jak prodávající uvádí. V případě, že se bude prodávající zdráhat Vám vyhovět, můžete uvést, že jste svá práva připravena bránit soudní cestou a také že zvážíte podání podnětu ČOI pro překročení lhůty 30 dní k vyřízení reklamace.