Reklamace komínku turbokotle - 2.

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

rád bych upřesnil situaci, na kterou jsem se zde nedávno dotazoval (na webu datum 25.7.2009) - Reklamace komínku turbokotle.

1. Nejde mi nyní vůbec o to, zda vada je nebo není běžným opotřebením. Předpokládám, že ne, komínek přece musí vydržet déle, ale o tom spor zatím vůbec není. Prodejce ho zatím ani neviděl. Oni jen tvrdí, že záruka na něj je jen 2 roky, já zase, že nemají pravdu a o tom to celé v tuto chvíli je.

2. V kupní smlouvě je napsáno, že "Kupující poskytuje záruku na předmět koupě v délce 36 měsíců." To je vše, co se týká záruky.

3. Vím, že ČOI mi nepomůže se zamítnutím reklamace z nějakých faktických důvodů (opotřebení apod.). Ale ani tento svévolný pokus o obelhání s tím, že záruční doba je jen dva roky, nepatří do kompetence ČOI? To už je otázka čistě právní, a proto si myslím, že by ČOI mohla dodavateli vysvětlit, jaká platí záruční doba. Nebo ani to ČOI nemůže?

Ještě jednou velmi děkuji a zdravím.

Doporučení časopisu dTest

Je-li ve smlouvě pouze Vámi uvedená zmínka, musíme s Vámi souhlasit a konstatovat, že záruka na komínek je 36 měsíců, stejně jako na celý turbokotel. Česká obchodní inspekce by mohla prodávajícího postihnout za klamavé obchodní praktiky, mezi něž jistě klamavá informace o délce záruční doby patří. Bohužel jej však nemůže přímo donutit, aby kladně vyřídil Vaši reklamaci. Přejeme Vám, aby prodávající přiznal své pomýlení a reklamaci bez dalších průtahů uznal.