Reklamace a odesílání do servisu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, koupil jsem hodinky značky Sony a nastal problém s ovládacím tlačítkem, které v nepravidelných intervalech zlobí - jde ztuha. Donesl jsem je na reklamaci do obchodu, kde mi řekli, že je musí odeslat do servisu, přičemž přijímací osoba potvrdila, že závada existuje (donesl jsem je tam samozřejmě, když tlačítko bylo zrovna zaseklé a byla třeba velká síla pro jeho promáčknutí). Problém je, že po promáčknutí opět nějakou dobu funguje. Obchod hodinky odeslal do servisu, ze kterého se po 3 týdnech (!) vrátily hodinky s tím, že závada se neprojevila.

Zajímá mě, proč bych měl řešit cokoliv se servisem, když hodinky jsem koupil v obchodě a prodavač potvrdil existenci závady a jak bych se měl bránit a nejlépe postupovat dál? Volal jsem na infolinku Sony, kde mi řekli, že obchodník musí výrobek vždy poslat do servisu, to mi ale přijde jako obcházení zákona.

Doporučení časopisu dTest

Prodávající nemá povinnost posílat výrobky do servisu na posouzení, případně k opravě, nicméně tak může učinit. Odpovědný za vyřízení reklamace je však stále on, proto je třeba uplatňovat reklamaci vždy přímo u něj a nechat si o tom vystavit potvrzení.

Zkuste zajít za prodejcem a řekněte mu, že vám při reklamaci potvrdil existenci závady. Pokud by jeho postoj byl dále odmítavý, sdělte mu, že si necháte závadu posoudit znalcem (seznam znalců naleznete na našich stránkách www.dtest.cz/soudni-znalci) a že náklady vynaložené na znalecký posudek budou k jeho tíži, pokud bude vada prokázána.

Jiná situace nastane v případě reklamace do půl roku od koupě. Dle § 2161 občanského zákoníku, pokud se vada vyskytla do 6 měsíců od zakoupení hodinek, má se za to, že existovala již při převzetí. To znamená, že pokud chce prodejce nárok zamítnout, musí prokázat opak, je tedy na něm aby předložil odborné posouzení, nikoli na spotřebiteli.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest