Reklamace a možnost odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu s následujícím problémem. 22.4.2008 jsem zakoupila přes internet na obchodni-dum.cz elektrický gril Kenwood HG187 (1800W), který je momentálně již po 3. opravě (pokaždé během provozu přestal hřát - poprvé vyměnili termostat, podruhé elektroniku a potřetí byl opět problém v elektřině spotřebiče). Všechny záruční opravy prováděl autorizovaný servis značky Kenwood, firma Mechanika Praha. Po třetí opravě, když jsem gril přinesla domů a dala jej v kuchyni do zásuvky, několikrát po sobě vyhodil pojistky. Zásuvku jsem přezkoušela "zkoušečkou" a zapla v ní varnou konvici - vše bylo v pořádku. Gril jsem opět odnesla do autorizovaného servisu Mechanika Praha s tím, že je počtvrté rozbitý - vyhazuje pojistky. Dnes mi z Mechaniky Praha telefonovali, že gril zkouší zapojit do všech možných zásuvek u nich na provozovně a funguje bez problému (servisnímu technikovi jsem řekla, že v domě mám kompletně nové rozvody elektřiny, na jednotlivé okruhy spotřebičů v kuchyni jsou umístěné proudové chrániče, takže nechápu, jak je to možné. Odvětil mi, že možná právě "jištění" proudovými chrániči může být příčina, že má gril v daný okamžik odběr a proudovému chrániči "se to nelíbí". Jen pro upřesnění - v kuchyni mám mnoho spotřebičů a to včetně pračky, často jsou zapnuté najednou a pojistky nikdy nespadly. Přikláním se jednoduše k verzi, že vadný je gril).
Chtěla bych Vás poprosit o radu, zda mohu nyní odstoupit od smlouvy s obchodníkem, protože gril byl regulérně 3x opravován (mám protokoly, ale nikdy není napsána stejná závada) a nyní jsem v situaci, kdy se mi autorizovaný servis snaží vnutit zboží zpět s tím, že je funkční, nicméně já už mám vyzkoušeno, že ho v mém domě v kuchyni prostě nezapnu. Pokud by nebylo možné od smlouvy odstoupit, mám i jiné možnosti, jak tento problém řešit?
Mnohokrát Vám děkuji za Váš čas a ochotu pomáhat spotřebitelům.
lenkahesova@email.cz

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, skutečnost, že se na grilu objevila počtvrté vada, je sama o sobě důvodem k odstoupení od smlouvy. Důležité je tedy v této situaci především trvat na tom, že vada na výrobku skutečně je. Doporučujeme Vám kontaktovat prodávajícího písemně, např. dopisem nazvaným poslední pokus o smír. V dopise upozorněte prodávajícího, že odstupujete od kupní smlouvy a na svých právech budete trvat, a to případně i podáním soudní žaloby. Pro odstoupení od smlouvy můžete také využít vzor "Odstoupení od kupní smlouvy z důvodu opakování vady", který je uveřejněný na stránkách www.dtest.cz. Jestliže Vám nebude ani poté vyhověno, můžete zvážit objednání znaleckého posudku, který prokáže, zda je na grilu vada. Jestliže by posudek vyzněl ve Váš prospěch, a prodávající uznal reklamaci až na základě tohoto posudku, trvejte i na proplacení částky zaplacené za posudek. Před případným podáním soudní žaloby můžete uvážit využití mimosoudního řešení sporu, např. mediace. Bližš informace naleznete na www.mpo.cz.