Prosba o radu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

obracím se s prosbou o právní pomoc. Jsem dlouholetou čtenářkou časopisu dTest, a proto vím, že zde poskytujete i právní rady.

Jsme s manželem v důchodu. Máme rodinný domek a malou zahrádku. Ještě než jsme odešli do důchodu, bylo mně zřejmé, že z důchodu neutáhnu spotřebu vody na zalévání, a proto jsme si vybudovali kopanou studnu. Podotýkám, že ji máme řádně zkolaudovanou. Nyní došlo k situaci, že se v našem okolí začaly stavět další rodinné domky a lidé si zde budují bazény a k tomu také hluboké vrty pro studny. Problém spočívá v tom, že i když máme studnu hlubokou cca 9 metrů, voda se ztrácí a obávám se, že chvíli budeme bez vody.
Když zde byla firma, která prováděla kopání studny tvrdila, že se v místě vykopané studny setkávají 3 prameny a nikdy bez vody nemůžeme být. I když se snižuje hladina spodní vody, myslím si, že úbytek vody pravděpodobně souvisí i s vybudovanými vrty, které jsou cca 30 metrů hluboké.

Chci zeptat, zda mám nějakou právní ochranu a co mám udělat. Hrozí totiž další problém v tom, že městský úřad provedl změnu územního plánu a předpokládá v našem okolí postavit dalších 18 rodinných domků. Mám možnost se nějak bránit vzniku dalších vrtů? A co mohu podniknout v rámci již vybudovaných vrtů. Jednat s příslušným stavebním odborem městského úřadu?

Prosím poraďte.

Doporučení časopisu dTest

Ohledně stávajících vybudovanch vrtů se již nelze bránit. Nově budovaným vrtům se můžete pokusit zabránit v rámci stavebního řízení jako jeho účastník. Vhodné je upozornit příslušný stavební úřad, že dochází k úbytku vody ve studních a budování dalších vrtů může mít na stávající špatné následky. V případě zahájení stavebního řízení k vybudování nového vrtu bude pravděpodobně nutné opatřit si odborné hydrogeologické vyjádření.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest