Prodej na inzerát

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dne 10. 12. 2015 jsem prodala přes inzerát pračku se sušičkou za 2500 Kč. Dne 28. 12. 2015 se mi ozval kupující, že sušička nefunguje. Vše využíval 18 dní. Jak mu mám odpovědět?

Doporučení časopisu dTest

Jako prodávající odpovídáte za vady prodané věci existující v okamžiku jejího převzetí kupujícím. Ten je povinen si věc zkontrolovat a zjevné vady ihned namítat. U skrytých vad je potřeba je oznámit hned, jakmile vyjdou najevo. Potvrdil-li Vám kupující, že pračku i sušičku zkontroloval a vše bylo v pořádku, nebo je už zkoušel či dokonce využíval, je na něm, aby prokázal, že jste za danou vadu odpovědná. Jste-li si jistá, že jste mu obě věci prodávala funkční, upozornila jej na existující vady, o kterých jste věděla, a nic dalšího nezatajila, můžete od něj vyžadovat důkaz, že věc byla vadná již v okamžiku, kdy ji od Vás přebíral. Pokud kupující tvrdí, že je sušička zcela nefunkční od počátku, jistě by to zjistil a namítal dříve. Do doby prokázání vady v době převzetí, nejste povinna mu vrátit celou kupní cenu či její část a on není oprávněn to od Vás požadovat.

Výše uvedené je obsaženo v následujících ustanoveních občanského zákoníku, tj. zákona č. 89/2012 Sb., a to v § 2084, § 2100 odst. 1, § 2121 odst. 1, § 2103 a 2104, § 2106 odst. 1 a 2107 odst. 1, § 2112 odst. 1.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest