Problémy s novým autem.

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.
Obracím se na Vás s dotazem,jak mám řešit problém,který mě provází od samého počátku koupě nového auta.V dubnu letošního roku jsem zakoupil od značky Volkswagen automobil s továrním označením Caddy.Je to moje první auto,které jsem zakoupil fungl nové.Od samého začátku se u tohoto vozu projevují vibrace kardanky,které pronikají do kabiny a jsou velice nepříjemné.Při delší jízdě z těchto zvuků člověka úplně rozbolí hlava.Po pár najetých kilometrech jsem tuto závadu reklamoval u prodejce.Ten se se mnou v autě projel a uznal,že tam závada je.Potřebovali však auto nechat nějaký čas v servisu,aby zjistili,co tyto zvuky vyvolává.Vzhledem k tomu,že jsem auto v ten čas potřeboval každý den.Nemohl jsem jim ho v servisu nechat.Na zjištění závady se tedy dostali až 30.6.2011.Vyřkli verdikt vadná kardanova hřídel.Když tento díl objednali na výměnu,tak zjistili,že je Volkswagen nemá,protože byla vadná celá série kardanek a tak změnili výrobce.Řekli mi tedy,že musím počkat do 30.8.2011 až budou kardanky z nové výrobní řady.To se mi nelíbilo a tak jsem se ohradil,že mě jejich vnitřní problémy nezajímají a že s touto vadou tak dlouho jezdit nebudu.Vymysleli tedy variantu,že ze severu čech přivezou k nám na jih nově vyrobené auto s jinou kardankou a přehodí ji do mého auta.Moc se mi to nelíbilo,ale nezbývalo,nežli jejich rozhodnutí respektovat.Opravu tedy stihli do 30ti-dnů.Co mi však vyrazilo dech bylo vyjádření serv.technika,který mi mé opravené auto předával,že jim přivezli ze severu jiné auto a tak mi dali do toho mého kardanku z té samé vadné série kardanek.Když jsem se s autem projel,tak se vlastně téměř nic nezměnilo a nepříjemné vibrace jsou uvnitř auta stále.Volal jsem tedy do servisu,že vlastně nic neopravili a že si ze mě dělají zřejmě srandu.Oni se bránili tím,že co bych chtěl.Auto mi prý opravili a tak bych měl být spokojený.Že oprava není 100% prý ví,ale v současné době s tím prý nemouhou nic dělat.Kardanku mi vymění až v září poté,co jim přijdou nové.Namítal jsem,že něco takového odmítám a že budu chtít jim auto vrátit a odstoupit od kupní smlouvy.Oni se mi však vysmáli,že prý když na ně půjdu takhle,takže oni mě vyzvou,abych jim auto přistavil do servisu a budou ho měsíc zkoumat.(Já bych tak byl celý měsíc bez auta).Pak prý vydají prohlášení,že mnou udávané "pazvuky" jsou v normě a nemám tak nárok na odstoupení od kupní smlouvy.Ještě k tomu mi prý až přijdou ty nové kardanky další výměnu neprovedou.Když jsem žádal,aby mi tedy nějak odškodnili,tak po konzultaci s vedením Volkswagenu v Praze mi vzkázali,že nic nebude a už prý si nemám vymýšlet a v klidu čekat až mi milostivě zavolají,že mají nové náhradní díly...Jsem od přírody mírumilovný a klidný člověk,který dokáže ledacos pochopit,ale jednání zástupců firmy Volkswagen mě přinejmenším pobuřuje.Prosím Vás tedy o radu,jak mám dále postupovat.Toto nařízené čekání s faktem,že oni si diktují podmínky,co a jak dál,je podle mého dosti velká drzost.Ještě podotýkám,že auto je koupené na firmu a tak tedy kupní smlouva bude brána v rámci obchodního zákoníku.(Od někoho jsem slyšel,že obchodní a občanský zákoník se ke stejným věcem chová jinak.)Předem velice děkuji za odpověď.Kroupa Stanislav

Doporučení časopisu dTest

Fakt, že se smlouva řídí obchodním zákoníkem, je pro Vaši situaci velice významný, bohužel ale ve Váš neprospěch. Nevztahují se totiž na Vás ona "výhodná" spotřebitelská ustanovení občanského zákoníku a zákona na ochranu spotřebitele. V režimu obchodního zákoníku neexistuje zákonem stanovená lhůta pro vyřízení reklamace, vše je ponecháno na dohodě obou subjektů. Chování firmy Volkswagen a jejich výhružky samozřejmě v pořádku nejsou. Nicméně v tuto chvíli Vám asi opravdu bohužel nezbývá nic moc jiného, než počkat na dodání náhradního dílu. Jediná jiná možnost, jak je donutit k vyřízení reklamace, je totiž soudní řízení. Eventuálně by připadal v úvahu ještě znalecký posudek, pokud by začali tvrdit, že na autě žádná vada není nebo že se na ní reklamace nevztahuje.