Poplatek za odpad

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zdědila jsem po rodičích polovinu rodinného domu na vesnici. V domě nikdo nebydlí, dojíždíme tam jen několikrát přes léto provést nejnutnější údržbu zahrady. Obec po mě požaduje placení za odpad v částce 700 Kč ročně, kterou účtují chalupářům. Trvale bydlící platí 600 Kč. Za odpad platím v místě svého trvalého bydliště. Na moje opakované žádosti starostce, abych jako důchodce, který zde neprodukuje žádný odpad, byla od poplatku osvobozena, nebere zřetel. Musím platit za službu, kterou nemohu vůbec využívat (za tři roky jsem nenaplnila žádnou popelnici)? Předchozí poplatky jsem zaplatila, jelikož mi bylo vyhrožováno vymáháním, čehož jsem se samozřejmě zalekla. Dům není veden jako rekreační stavba, do smrti v něm matka trvale bydlela. Jsem majitelkou jen poloviny domu, další majitel bydlí na Slovensku. Nechci obci poskytovat sponzorský dar ze svého důchodu, vždyť obec přece za svoz platí podle množství a na tom se nijak nepodílím. Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Určení způsobu financování hospodaření s komunálním odpadem (případné zavedení poplatků obecně závaznou vyhláškou) je zcela na uvážení obce, jedná se o výkon její samostatné působnosti. Obec má na výběr z následujících zákonných variant zpoplatnění:

1. místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů dle ustanovení § 10b zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích,

2. smluvní systém vybírání úhrady za komunální odpad ve smyslu ustanovení § 17 odst. 6 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, nebo

3. poplatek za komunální odpad dle ustanovení § 17a zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.

Každý způsob určení tohoto poplatku je jiný, nicméně vybírá si jej obec, a proto to nelze nijak ovlivnit.

Ve Vašem případě se nejspíše bude jednat o zpoplatnění pomocí místního poplatku v první variantě. Jedná se o nejčastější způsob zpoplatňování.

V takovém případě je poplatníkem fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt, ale také fyzická osoba, která je vlastníkem nemovitosti v obci (tedy Vy). Spoluvlastníci jsou povinni platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.

Doporučujeme Vám tedy kontaktovat spoluvlastníka rodinného domu a požadovat po něm polovinu ze všech poplatků, které jste již uhradila.

Místní poplatek je paušálním poplatkem za provoz celého systému. Poplatník je povinen k úhradě bez ohledu na množství vyprodukovaného odpadu. Z tohoto důvodu jste bohužel povinna hradit poplatky za odpady.

Sazbu poplatku tvoří součet částky ve výši až 250,- Kč za poplatníka a kalendářní rok a částky stanovené obcí na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu, maximálně však ve výši 750,- Kč za poplatníka a kalendářní rok. Poplatek tedy může dosáhnout až 1000,- Kč.