Podlahová krytina

Spotřebitelský dotaz

Prodejce podlahových krytin mi k nákupu plošné vinylové podlahové krytiny prodal lepidlo, které je na lepení krytiny tohoto typu prokazatelně nevhodné, což se projevilo už během měsíce po nalepení. Na krytině se udělaly skvrny, čímž se tato podlaha úplně znehodnotila. Prodejce po osobní reklamaci odmítl převzít odpovědnost a na písemnou reklamaci nereaguje.
Požaduji od prodejce náhradu všech nákladů, které mi vzniknou při výměně podlahové krytiny za novou.

Doporučení časopisu dTest

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že z Vašeho dotazu není patrné, zda jste smlouvu uzavřela jako spotřebitelka, nebo jako podnikatelka na IČO, budeme dále vycházet z toho, že jde o spotřebitelský právní vztah.

V souladu s ustanovením § 2161 odst. 1 písm. b) zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník Vám prodávající odpovídá za to, že se věc hodí k účelu, který pro její použití uvadí. Pokud tyto vlastnosti nejsou splněny, jedná se o vadu a zboží můžte reklamovat. Podle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., má prodejce povinnost vyřídit reklamaci bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů. Pokud reklamaci nevyřídí řádně v 30 denní lhůtě, zakládá to podstatné porušení smlouvy a Vy máte v takovém případě právo od smlouvy odstoupit podle § 2002 občanského zákoníku. Pokud prodejce reklamaci odmítl řešit, či nesplnil některé zákonné podmínky (např. povinnost vydat Vám písemné potvrzení o uplatnění reklamace), dochází z jeho strany k porušování spotřebitelských práv a bylo by možné podat podnět k České obchodní inspekci, která je v této oblasti dozorovým orgánem.

Podnět lze podat:
- písemně, a to na příslušný inspektorát ČOI,
- osobně, a to na příslušný inspektorát ČOI,
- prostřednictvím webového formuláře na adresu:
www.coi.cz/cz/e-podatelna/

Adresy jednotlivých inspektorátů lze najít na www.coi.cz.

Pokud se rozhodnete pro písemnou variantu, vzor podnětu můžete najít na našich stránkách zde: www.dtest.cz/clanek-3341/podnet-ceske-obchodni-ispekci-pro-porusovani-zakona-o-ochrane-spotrebitele.

S podáním podnětu na zahájení řízení můžete spojit žádost podle ustanovení § 42 zákona č. 500/2004 Sb., správního řádu. Správní orgán Vám bude povinen do 30 dnů od přijetí podnětu sdělit, že řízení zahájil, nebo že neshledal důvody k zahájení řízení.

Co se týče náhrady škody, je možné postupovat dvěma způsoby. Bylo by možné požadovat náhradu škody dle ustanovení § 2950 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Podle tohoto ustanovení ten, kdo se hlásí jako příslušník určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu nebo jinak vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou nebo nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu v záležitosti svého vědění nebo dovednosti. Jinak se hradí jen škoda, kterou někdo informací nebo radou způsobil vědomě. Pokud tedy prodejce vystupoval jako odborník, který Vám poskytnul informaci o vhodnosti daného lepidla pro lepení Vaší podlahy, mohlo by dojít k uplatnění tohoto ustanovení.

V úvahu by mohlo připadat také uplatnění § 2913 odst. 1 občanského zákoníku a zde zakotvená náhrada škody pro porušení smluvní povinnost. Podle tohoto ustanovení poruší-li strana povinnost ze smlouvy, nahradí škodu z toho vzniklou druhé straně nebo i osobě, jejímuž zájmu mělo splnění ujednané povinnosti zjevně sloužit. Na základě Vámi uzavřené kupní smlouvy Vám prodávající měl poskytnout lepidlo, které se hodí k lepení Vámi zakoupené podlahy, jelikož tuto povinnost nesplnil, měl by Vám nahradit vzniklou škodu.

Co se týče výše náhrady škody, v souladu s ustanovením § 2951 odst. 1 se škoda nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích. Můžete tedy žádat náhradu škody v penězích. Dále dle § 2952 se hradí skutečná škoda a ušlý zisk.

Pokud jste zatím reklamaci a náhradu škody uplatňovala pouze e-mailem, doporučujeme požadavek zaslat poštou, doporučeně s dodejkou na sídlo podnikatele. Pokud druhá strana na e-mail nereaguje, nelze jej považovat za doručený. Z důkazního hlediska je tedy jistější uplatnění těchto práv poštovní cestou.

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Obě mimosoudní řízení jsou pro spotřebitele zdarma.

Časopis dTest
objektivně * nezávisle * bez reklam

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest