Oprava fotoaparátu Canon G9

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, 10.5.2016 jsem dal do opravy fotoaparát Canon G9 do Hobby mix Milan Habarta. Přístroj byl po pádu s poškozeným objektivem, a proto jsme se se servisem domluvili na dražší opravě spočívající v kompletní výměně objektivu za nový. Fotoaparát jsem převzal v srpnu 2016 s průvodkou opravy, kde se mimo jiné píše, že je třeba při focení mírně vyzoomovat objektiv, ale jinak jsou snímky v základní poloze ostré. Moje osobní zkušenost s opraveným přístrojem je taková, že fotoaparát při zapnutí přístroje a vyjetí objektivu do základní polohy mi hlásí nezaostřený snímek a toto mi potvrzují i pořízené snímky, které jsou neostré. Po vyzoomování mi fotoaparát již indikuje ostrý snímek, což souhlasí i s pořízeným snímkem. Chci se zeptat na možnost reklamace či posouzení provedené opravy.

Doporučení časopisu dTest

Ve Vámi popsané situaci doporučujeme reklamovat opravu věci. Reklamaci je třeba uplatnit u zhotovitele nejpozději do konce záruční doby, která je stejně jako u kupní smlouvy dvouletá. Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, jste oprávněn požadovat bezplatné odstranění vady (novou opravu). Jde-li o vadu, kterou nelze odstranit, nebo vyskytne-li se vada znovu, máte právo na odstoupení od té části smlouvy, která nebyla řádně splněna, nebo na přiměřené snížení ceny opravy.

Reklamaci je třeba uplatnit bezodkladně, aby nedošlo k rozšíření vady a v jejím důsledku k zamítnutí reklamace. Zhotovitel (tedy ten, kdo provedl opravu věci) je povinen vyřídit reklamaci nejpozději do 30 kalendářních dní od jejího uplatnění, pokud se s Vámi prokazatelně nedohodl na lhůtě delší. Po uplynutí této lhůty se smlouva dle zákona považuje za podstatně porušenou ze strany zhotovitele a není třeba již posuzovat oprávněnost reklamace. Zároveň Vám tak náleží případná náhrada škody vzniklá v souvislosti s porušením smluvní povinnosti.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest