Odstoupení od smlouvy - nechtějí vrátit poštovné

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, 23.5.2017 jsem zakoupila přes internetový obchod www.milujeme-slevy.cz LOKNOVACÍ KULMU. Bohužel se ukázalo, že jde o nevhodný dárek a tak jsem věc obratem se všemi náležitostmi zaslala prodávajícímu zpět. 6.6.2017 mi přišlo vyjádření, že moje odstoupení od smlouvy bylo akceptováno a že mi peníze budou vráceny. Částka byla ale uvedena pouze za výrobek bez částky za poštovné. Upozornila jsem prodejce, že podle § 1832 občanského zákoníku odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit VEŠKERÉ PENĚŽNÍ PROSTŘEDKY, VČETNĚ NÁKLADŮ NA DODÁNÍ ZBOŽÍ (POŠTOVNÉ), které od něho na základě smlouvy obdržel. Bohužel prodejce toto neakceptuje a argumentuje jedním odstavcem ze svých obchodních podmínek, který prý říká, že POŠTOVNÉ NEVRACÍ. Cituji odstavec:
"Odstoupí-li kupující od kupní smlouvy, nese kupující náklady spojené s navrácením zboží prodávajícímu, a to i v tom případě, kdy zboží nemůže být vráceno pro svou povahu obvyklou poštovní cestou. Naše obchodní podmínky jsou zcela v pořádku od kontrolovány na České obchodní inspekci." Podle mne ale prodávající nemá pravdu. Výše uvedený odstavec neznamená, že nevrací poštovné, jak sami tvrdí. Tento odstavec podle mne znamená, že poštovné za vrácení zboží zpět prodávajícímu - tedy že dopravu zboží zpět ode mě k prodejci platím já a jde o můj náklad. S tím samozřejmě problém nemám. Kde je tedy pravda???

Doporučení časopisu dTest

Ano, Váš názor je správný. Můžete po prodávajícím požadovat náklady na dopravu od něj k Vám při odstoupení od smlouvy, a to podle zmiňovaného ustanovení § 1832 odst. 1 občanského zákoníku. Podnikatel naproti tomu hradí náklady spojené s vrácením zboží (od Vás k němu) jen tehdy, jestliže spotřebitele neupozornil na povinnost tyto náklady nést. Shodně s Vámi se domníváme, že náklady o nichž hovoří Vámi citované ustanovení obchodních podmínek, jsou náklady spojené s vrácením zboží.

Jestliže podnikatel i přesto nebude zákonná ustanovení respektovat, jde z jeho strany o nekalou obchodní praktiku a vy tak máte možnost dát podnět České obchodní inspekci, která případ prověří a může za toto jednání podnikatele sankcionovat. Zároveň můžete využít bezplatné služby mimosoudního řešení sporů při České obchodní inspekci nebo služby VašeStížnosti.cz provozované časopisem dTest.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest