Odstoupení od smlouvy na změnu dodavatele elektřiny

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, nechal jsem se 29.3.2012 "zblbnout" mezi dveřmi a podepsal jsem smlouvu na dobu určitou (3roky)na nového dodavatele elektřiny a plnou moc pro vyřízení změny dodavatele. Když jsem si to zpětně promyslel a propočítal. Úspora elektřiny byla nepatrná ostatní podmínky stejné. Zaslal jsem tedy obratem za cca 7 dní novému dodavateli doporučený dopis s odstoupením od této nové smlouvy.
Včera 18.4. 2012 po 20 dnech jsem obdržel od nového dodavatele dopis s tímto textem:
"Vaše smlouva byla zaevidována pod číslem XXX. Jsme rádi, že jste si nás vybrali atd. Vzhledem k nutnosti dodržet výpovědní lhůtu Vaší dosavadní smlouvy předpokládáme zahájení naší spolupráce k datu 1.8.2012. Dále budeme postupovat v souladu s platnou legislativou, aby jste včas obdržel rozpis záloh a dalších informací.
Oni vůbec nereagují na moje odstoupení od smlouvy, i když museli už před cca 19 dny dostat moji výpověď. Je možné že s mojí plnou mocí už rozvazují smlouvu s mým původním dodavatelem? Jak tomu zabránit a jak mám postupovat dál?
P.s. V nové smlouvě dokonce je, že mohu od jejich smlouvy do měsíce od podepsání odstoupit. Děkuji

Doporučení časopisu dTest

Spotřebitelské smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání mají zákonnou ochranou lhůtu 14 dní k odstoupení bez uvedení důvodu dle § 57. Taková smlouva je pak zrušena od počátku, přičemž plná moc je fakticky neúčinná pro nemožnost plnění (ovšem je dobré vyrozumět zmocněnce o odvolání plné moci).
Doporučujeme setrvat na vašem stanovisku odstoupení, doložit jej podacím lístkem a informovat "nového" dodavatele, že zmocněnec Vás nemůže platně zavazovat, jelikož jste plnou moc odvolal. Dále můžete informovat vašeho stávajícího dodavatele o tom, že jste platně odstoupil a nepřejete si změnu dodavatele. Veškeré další kroky společnosti aktivně rozporujte a setrvejte na vašem právu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest