odstoupení od kupní smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
dne 3.6.2009 jsem koupil přes internet autorádio s navigací DEF-802DVB-DVD do automobilu ford galaxy za 17 999 Kč. Během prvních 6ti měsíců se na autorádiu projevilo postupně několik závad. V autorizovaném servisu mi sdělili podezření, že autorádio nemá potřebnou homologaci a certifikaci, kterou podle zákonů mít musí. Žádal jsem proto prodejce z důvodu velkého množství vad a z důvodu podezření, že autorádio nemá homologaci o odstoupení od kupní smlouvy a o vrácení peněz. Po 43 dnech mi bylo autorádio vráceno s tím, že je plně funkční a že má homologaci. Po vyzkoušení autorádio prokazovalo opět závady, tak jsem ho opět vrátil prodejci s tím, že autorádio homologaci nemá. Bylo mi opět odpovězeno, že rádio homologaci má - E8 č.10R-02 08180. Po vyhledání této homologace jsem zjistil, že to je homologace na jinou značku rádia, než jakou mám v kupní smlouvě. Autorádio navíc není nikde označeno symboly CE nebo číslem homologace. Navíc mi prodejce autorádio nevrátil zpět a přes telefonické urgence mi autorádio nevrací a nesouhlasí s odstoupením od kupní smlouvy. V součastné době tedy nemám ani autorádio, ani peníze. Poradíte mi prosím, jak mám teď postupovat? Pravděpodobně se bude jednat o občanskoprávní spor, ale k tomu budu to autorádio potřebovat, abych mohl prokázat, že není schváleno pro provozování v ČR.
Děkuji
Matzek

Doporučení časopisu dTest

Hezký den,

jestliže není autorádio řádně schváleno podle právních norem České republiky, jedná se o tzv. rozpor s kupní smlouvou dle § 616 a Vy máte právo na odstranění tohoto rozporu, nebude-li to možné, pak na odstoupení od kupní smlouvy. Zároveň je nutné zdůraznit, že vyřízením reklamace ve lhůtě 43 dní je překročením zákonné lhůty pro vyřízení reklamace (pokud neměl prodávající rádio pro vás připravené již dříve, tedy v zákonné lhůtě 30 dní). Zároveň jestliže Vám prodávající odmítá vydat rádio i vrátit peníze, dochází na jeho straně k bezdůvodnému obohacení.

Doporučujeme Vám proto obrátit se na prodávajícího doporučeným dopisem nazvaným poslední pokus o smír. V dopise uveďte vše výše uvedené a upozorněte prodávajícího, že jste připraven svá práva bránit. Pro překročení lhůty k reklamaci můžete vedle občanskoprávního sporu podat také podnět k šetření České obchodní inspekci.

Jestliže prodávající do Vámi určené lhůty nebude reagovat, zvažte podání soudní žaloby, předtím však kontaktujte právníka, který zajistí formální správnost žaloby a posoudí její šanci na úspěch.