Odmítnutí vyplacení nákladů spojených s reklamací

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

v Electroworldu v Praze-Čestlicích jsem zakoupila set top box, který jsem cca po 7 měsících po zakoupení reklamovala. Reklamace byla uznána s tím, že přístroj je neopravitelný. Chtěla jsem tedy vrátit peníze a vyplatit náklady spojené s reklamací, což byl projetý benzín za celkem 80 km. Bylo mi sděleno, že po vyplacení peněz za reklamované zboží si náklady za benzín mám vyřídit s vedoucím prodejny. Pan vedoucí mi ale oznámil, že na toto nemám nárok, že to nemají ani v reklamačním řádu. Chtěla jsem po něm, aby mi toto odmítnutí alespoň podepsal, což opět odmítl s tím, že on není povinen cokoli podepisovat.
Zajímalo by mě tedy, jak v takovémto případu postupovat, protože si myslím, že jsem nárok na náhradu nutných výdajů měla.

Děkuji za odpověď, Eva K.

Doporučení časopisu dTest

Nárok na náklady spojené s reklamací samozřejmě máte. V tomto případě se ale nabízí jiná otázka. Zákon hovoří ve smyslu, že spotřebitel má nárok na náhradu tzv. nutných nákladů spojených s reklamací. Vzhledem k tomu, že šlo o poměrně malý výrobek, bylo pravděpodobně úměrné vzhledem k velikosti balíčku poslat výrobek na reklamaci poštou. Zákon totiž neumožňuje žádat po prodejci proplacení zbytečně vysokých nákladů, pokud šla doprava k reklamaci vyřešit levněji. Pokud to není tento případ, pak trvejte na uhrazení nákladů. Pakliže s Vámi na prodejně nikdo nekomunikuje, doporučujeme vznést tento požadavek písemně cestou doporučeného dopisu.