Nevyžádané reklamní letáky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, jak se efektivně bránit letákům, které distributor odloží u vchodu do bytového domu na zemi. Vchod je uzamčen pro návštěvníky, avšak schránky jsou dostupné. V případě větrného počasí jsou papíry rozfoukány do okolí, pokud někdo ze sousedů neodloží do kontejneru.

Doporučení časopisu dTest

Dle §2 odst. 1 písm. c) zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, se zakazuje šíření nevyžádané reklamy v listinné podobě, pokud adresáta obtěžuje; za reklamu, která obtěžuje, se považuje reklama směřující ke konkrétnímu adresátovi za podmínky, že adresát dal předem jasně a srozumitelně najevo, že si nepřeje, aby vůči němu byla nevyžádaná reklama šířena.

Doporučujeme proto u vchodu nechat nápis s žádostí o neodkládání reklamních letáků. Jestliže distributor letáků nebude tento nápis respektovat, můžete podat podnět živnostenskému úřadu pro šíření obtěžující tištěné reklamy. Živnostenský úřad vykonává dle §7 odst. 1 písm. i) zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy dozor nad dodržováním norem tohoto zákona.