Neuznaná reklamace - štípač špalků

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Již 2x jsme měli v záručním servisu štípač dřeva Einhell-Unicore. Potřetí, se stejnou závadou ( postupně přestával mít sílu štípat, až neměl sílu pracovat ani bez špalků - rameno ani nesjelo do spodní polohy samo - vždy jsem předvedl při převzetí)se nám vrátil štípač s vyrozumněním, že neshledali závadu, a že se nejedná o evidovanou záruční opravu. Štípač opravdu funguje. Nabyl jsem ale dojmu, že se servisu ( majitel servisu je zároveň majitelem výrobce štípače) vyplatí opravit třeba stroj v řádech stokorun, než aby musel výrobce vrátit celou částku za stroj.
90kg štípač musím pracně nakládat a vozit 60km do Baumaxu, kde jsem ho zakoupil. Už jsem se těšil, že si pořídím srtoj jiný, protože tento je evidentně špatný.
Stroj jsem nepřevzal, že nevěřím ,že byl v pořádku, že na něm něco muselo být.
Jak mám nyní postupovat? Mám nárok na nezávislé posouzení, zda byl stroj opraven, nebo mu skutečně nic nebylo? Děkuji Pavel

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, Vaše situace samozřejmě v tomto případě není jednoduchá, protože budete jen obtížně prokazovat, že byl štípač opraven. Ze zákona nemáte nárok na nezávislé posouzení, můžete si však sám nechat zhotovit posudek znalce (seznam naleznete na www.justice.cz). Pokud vyzní posudek ve Váš prospěch, trvejte na zapsání opravy. Jestliže se bude vada opakovat, můžete žádat odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Pokud by se však prodávající (který je Vaším smluvním partnerem) bránil, nezbývá než zvážit podání soudní žaloby. Přejeme Vám, aby se Vám podařilo s prodejcem dohodnout.