Neúplnost údajů o výrobku při prodeji a následné odstoupení od smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat v jednáních s prodejcem v této situaci:
Před čtyřmi lety jsem zakoupil osobní automobil, jenž byl řádně objednán a prodejcem dodán. V letošním roce jsem nechal na osobní automobil instalovat tažné zařízení pro možnost využití vozidla i s přívěsem. V rámci silniční kontroly jsem byl upozorněn, že v technickém průkazu k vozidlu je uveden údaj o povolené maximální hmotnosti vozidla 2200kg, povolené maximální hmotnosti bržděného přívěsu 1300kg, avšak maximální hmotnost jízdní soupravy je 3050kg. Tzn. hmotnost přívěsu, jenž mohu k automobilu připojit závisí na hmotnosti vozidla tak, aby souprava nepřesáhla stanovené maximum 3050kg. V katalogových podkladech při výběru automobilu před jeho nákupem jsou uvedeny hodnoty povolených maximálních hmotností jen pro automobil a pro bržděný přívěs. Informace o omezení maximální hmotnosti jízdní soupravy v podkladech nebyly a dosud je výrobce neuvádí. Obrátil jsem se na homologační oddělení dovozce s dotazem, zda-li nejde jen o překlep a místo součtu obou maximálních hmotností 3500kg je uvedená chybná hodnota 3050kg. Z odpovědi vyplývá, že se často stává, že maximální hmotnost jízdní soupravy u osobních vozidel neodpovídá součtu maximální hmotnosti vozidla a přívěsu. Namítal jsem, že jde o zatajení podstatných technických údajů k vozidlu jenž mají za následek omezení v jeho užití a že jsem byl uveden v omyl. Dovozce mi oznámil, že veškerá další jednání mám směřovat na prodejce. Provedl jsem si vlastní průzkum u rodinných vozidel a zjistil jsem, že v drtivé většině případů je maximální hmotnost jízdní soupravy rovna součtu. Neštěstí je v tom, že u konkrétního mého vozu je provozní hmotnost 1735kg (řidič 75kg, provozní náplně, natankováno 90%) a připojím-li přívěs 1300kg, pak zbývá k doložení do vozu jen 15kg, což neodpovídá tomu, že jde o pětimístné vozidlo. Rovněž je zarážející, že mé vozidlo s nejsilnější motorizací daného modelu má o cca 350kg nižší povolenou hmotnost jízdní soupravy, než-li identický model s nejnižší motorizací. Nemohu se ubránit pocitu, že jsem byl při koupi vozidla uveden v omyl a v současné době nemohu vozidlo řádně užívat k účelu, ke kterému jsem jej v dobré víře pořídil.
Jak bych měl dále postupovat? Vozidlo je ještě v prodloužené záruce. Děkuji předem za Vaši radu. P.Trač

Doporučení časopisu dTest

Prodejce ani výrobce se nedopustili ničeho nezákonného. Vámi namítaná skutečnost nebyla zatajena, pokud je uvedena v technickém průkazu (pokud Vám tedya při koupi nebylo sděleno něco jiného) a ani nelze namítat nic proti tomu, že Vámi zminěnované hodnoty po součtu převyšují celkovou hmotnost soupravy.