Nespravna montaž kondenzačneho plynoveho kotla

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chcel by som vas požiadat o radu, resp. aku šancu na uspech mam, ak chcem v stavebnej firme reklamovat nespravnu montaž kondenzačneho plynoveho kotla.

Pri montaži v 08/2007 nebol dodržany nutny odstup nad kotlom tak ako ho predpisuje navod na inštalaciu. Ročne revizie kotla boli v roku 2008 a 2009 robene servisným technikom, ktorý je akosi napojený na stavebnu firmu, ktora kotol instalovala. Neboli najdene žiadne zavady. Pri revizii kotla v r. 2010 zmluvným servisnym technikom danej značky kotla, mi tento technik odmietol reviziu dokoncit a podpísat. Ako dovod uviedol že koli nedodržaniu nutných odstupov nie je možne skontrolovat expanznú nadobu - tam je pristup prave z vrchu. Vrchný odstup kotla od stropu je 3,5 cm (namiesto predpísaných 40cm).
Vzhladom nato že stropom je sadrokartonový podhlad, chcem požiadat firmu o naparavu v podobe vynímatelneho krytu pre pripad revizie aby bol pristup k expanznej nadobe. Problem bol ale zistený na konci zaručnej doby na dielo (byt) to jest 3 roky.

Ubehol mesiac a firma nereaguje na moj problem.

Zaujimalo by ma či mam šancu na uspech ak zavada je zjavna a preukazatelna, že existuje od prveho dna po inštalacii. Ďakujem za podporu.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, především musíme konstatovat, že na vyřízení reklamace má prodávající třicet dní a pokud tato lhůta uplynula marně, považuje se vada za neodstranitelnou. Je tedy vhodné nahlédnout do záručního listu jaká práva máte v případě vady neodstranitelné. Pak se obraťte na firmu a trvejte na vyřízení reklamace dle vašeho požadavku, upozorněte je, že pokud nevyhoví, budete trvat na nároku vyplývajícího z neodstranitelné vady (pro překročení lhůty k vyřízení reklamace). Zároveň je upozorněte, že se obrátíte na ČOI, která může pokutovat překročení lhůty k vyřízení reklamace.