Náhradní díly

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to s náhradními díly pro zboží koupené v ČR. Dříve se mělo za to, že výrobce / dovozce je povinnen zajistit dodání náhradních dílů po dobu 10 let. Nejsme si samozřejmě jistí, jestli je to pravda, případně na jaké typy zboží se to vztahuje (spotřební zboží, plastové přepravky pro zvířata, bicykly, ...., atd.). Prosím tedy o odpověď, zda a kdo by k tomu měl být zavázany nějakým právním předpisem.

Doporučení časopisu dTest

V současné době podobnou povinnost zákon výrobci ani prodejci neukládá. Prodejci se nicméně vyplatí dovážet náhradní díly na zboží po dobu trvání záruky z důvodu případných reklamací a jejich řešení. Pokud by náhradní díly neměl, vznikalo by kupujícím při oprávněné reklamaci právo na odstoupení od smlouvy, jelikož by nebyl schopen zboží uvést do bezvadného stavu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest