Náhrada škody způsobené vadou výrobku

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v jednom hobby marketu jsme si zakoupili zavlažovací ventil, který byl řádně namontován, a vše se zdálo v pořádku, po jisté době a to především po odečtu vody, se na nás obrátila starostka a začali jsme řešit obrovský nárust ve spotřebě vody. Poté se odhalilo, že zavlažovací ventil je vadný a propouští vodu, která se ztácela v podzemí.
Obrátila jsme se na daný hobby market, kde nám reklamaci uznali, a ventil vyměnili za nový. Na základě této uznané reklamace, jsem se na něn obrátili s žádostí o náhradu škody způsobené vadou výrobku a chtěli uhradit rozdíl ve spotřebě vody viz. žádost v příloze. Po měsíci nám bylo oznámeno, že tuto žádost předali výrobci, a po dalším měsíci nám přišlo vyjádření z daného hobby marketu, že náhradu škody je nutno žádat přímo u výrobce (což dle Vašich 85 vzorů pro řešení spotřebitelských problémů - je zde varianta dodavatel) a dále že nebyly naplněny veškeré podmínky vzniku škody dle obč. zákoníků. (vznik tvrzené škody, porušení právní povinnosti osobou, vůči níž poškozený právo na náhradu škody uplatňuje, příčinná souvislost, zavinění škůdce).
Mohu vás tímto požádat o radu, zda-li se můžeme proti vyjádření nějak odvolat a jak dále postupovat??
Děkuji, s pozdravem
Macková Lucie

Doporučení časopisu dTest

Škodu je Vám primárně povinen nahradit prodejce. Na výrobce je možné obrátit se pouze za podmínek zákona č. 59/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku, a to při škodě nad 500 euro (lze po něm žádat částku převyšující 500 euro).
Zajistěte si všechny důkazy, které můžete sehnat (například si ze servisu vyžádejte veškerou dokumentaci, kterou mají). Prokazování vzniku škody a odpovědnosti za škodu bude na Vás.
Prodejci namítněte a dokažte, že škoda Vám skutečně vznikla, že vznikla v důsledku porušení jeho povinnosti dodat Vám bezvadný výrobek a že odpovídá za tuto škodu. Bude-li dále odmítat, nezbude Vám než obrátit se na soud. V tomto případě bychom Vám však doporučili obrátit se na služby advokáta, který Vám pomůže zejména s dokazováním.