multifunkční robot

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
předčasem jsme zakoupili kuchyňský robot značky philips HR 7745/55, přístroj při strouhání rohlíků, oříšků a jiných tvrdých potravin cca třetinu této strouhané hmoty skrz netěsnící víko nádoby nadrolil mimo strouhací mísu. Rohlíky odlétavali od struhadla na kuchyňskou linku a všude kolem. Přístroj jsme dali na reklamaci, která byla uznána a nádoba včetně víka vyměněna. Při dalším použití robot opět vykazoval tuto vadu. Při další reklamaci nám již přístroj vrátili s tím, že se jedná o standardní výrobek této firmy a přístroj nemá žádné odchylky od parametrů daných výrobcem. Nepovažují tudíž reklamaci za záruční opravu ve smyslu § 622 občanského zákoníku (zákazník se musí smiřit s touto vadou). Přístroj bychom rádi vrátili prodejci, jelikož se nechceme smířit s touto vadou. Je možné tento přístroj vrátit a tudíž odtoupit od smlouvy s prodejcem a za jakých podmínek? Předem děkujeme za odpověď Klíkovi

Doporučení časopisu dTest

Domníváme se, že v tomto případě se spíš než o vadu jedná o rozpor s kupní smlouvou. Shodou s kupní smlouvou se mimo jiné rozumí, že prodávaná věc má jakost a užitné vlastnosti prodávajícím, výrobcem nebo jeho zástupcem popisované, popřípadě jakost a užitné vlastnosti pro věc takového druhu obvyklé. Nezdá se, že by Vámi popisovaný stav robotu byl obvyklým pro věc takového druhu. Doporučujeme Vám proto uplatnit rozpor s kupní smlouvou a žádat odstranění rozporu, případně od smlouvy odstoupit. Využít můžete vzorový dopis Odstoupení od kupní smlouvy pro rozpor s kupní smlouvou - nesoulad skutečných a propagovaných vlastností". Vzor je pro předplatitele časopisu Test zveřejněn na stránkách www.dtest.cz a je třeba jej upravit dle Vašich podmínek.