Lhůta na vyřízení reklamace delší než 30 dnů?

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
už podruhé jsme reklamovali závady na křeslech. Poprvé byla naše reklamace vyřízena do 30 dnů. Nyní jsme reklamovali znovu a v reklamačním protokolu máme napsáno, že "reklamace bude vyřízena v delší lhůtě než 30 dnů, protože se jedná o zboží na zakázku nebo objednávku". Křesla jsme kupovali v prodejně firmy - podle vzorků jsme si vybrali potahy a barvu dřeva opěradel. Netušili jsme, že křesla vyrábí pro tuto firmu někdo jiný na zakázku a že při reklamaci bude prodloužena lhůta na vyřízení. Je tato lhůta v pořádku?
V době mezi zakoupením křesel a reklamací jsem se vdala, změnila příjmení a firma po mně chce, abych i nadále jednala pod starým jménem a podepisovala starým příjmením. Můžou toto požadovat?

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, jednání zmíněné firmy je poměrně nekorektní. Zákon i při výrobě na zakázku určuje lhůtu k vyřízení reklamace na 30 kalendářních dní. TAto lhůta může být prodloužena, ovšem jen SE SOUHLASEM spotřebitele. Jestliže jste tedy reklamační protokol podepsala, bude bohužel firma oprávněně tento podpis považovat za důkaz vašeho souhlasu, jestliže jste jej ale nepodepsala /a to není Vaše povinnost/, trvejte na lhůtě 30 dní.

K Vaší druhé otázce - samozřejmě je absurdní, abyste nadále podepisovala dokumenty svým starým příjmením, v případě sporu jste změnu příjmení schopna kdykoliv prokázat a v současné době je již Vaše totožnost dána příjmením novým.

Přejeme Vám mnoho sil a asertivity při jednání s prodávajícím.