Lednička

Spotřebitelský dotaz

Chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Chci si koupit ledničku přes internetový obchod. A za odvoz staré ledničky si účtují 200 Kč. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli na to mají právo nebo ne? Když zaplatím 300 Kč za PHE, tak by odvoz staré ledničky měl být zadarmo. Nebo se mýlím? Děkuji za odpověď.
Maulová

Doporučení časopisu dTest

U výrobků, pořízených od srpna roku 2005, je výrobce/dovozce povinen zajistit jejich zpětný odběr a ekologickou likvidaci – náklady na to jsou již zahrnuty v ceně výrobku a až Vám lednice, kterou jste si nyní koupila, doslouží, bude zlikvidována bezplatně. Vedle ceny výrobku, která již zahrnuje náklad na budoucí likvidaci tohoto výrobku, platíte ještě poplatek za historický elektroodpad (PHE), který bude vybírán do roku 2011, u některých kategorií až do roku 2013. Tento poplatek prodejce vybírá a odvádí státu, který z něj dotuje ekologickou likvidaci starších spotřebičů, pořízených před srpnem roku 2005. Postup prodejce přesto není protiprávní, jedná se o službu, kterou nemusíte využít. Pokud Vám při prodeji nové nabízí odvoz staré ledničky a tuto službu zpoplatňuje zvlášť, máte možnost starou ledničku na svůj náklad sama odvézt nejlépe do nejbližšího sběrného dvora, zde bude odebrána a zlikvidována bezplatně.