Koupě ojetého automobilu se skrytou vadou

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je možné postupovat v případě, kdy si přítel zakoupil od fyzické osoby automobil se skrytou vadou. Podle jednání prodávajícího o závadě věděl. 28.9.2016 jsme vůz zakoupili. Proběhla testovací jízda a vše bylo OK. Když jsme od prodávajícího odjížděli začala "kopat" převodovka. To jsme prodávajícímu následně sdělili a ten nám řekl jen to, že nám předal auto v dobrém stavu a víc se bavit nechtěl. Přítel po několika dnech používání zjistil, že se závada projevuje jen "za tepla", když ještě auto není zahřáté tak vše funguje. Když jsme tedy opět urgovali u prodávajícího, že se toto děje, zda by tedy mohl zařídit servis a nechat to opravit tak odmítal. Odmítal dokonce příteli i podepsat papír o tom, že jsme mu o závadě řekli. V pátek jedeme s autem do autorizovaného servisu a tam se pak dovíme víc. Ráda bych se tedy zeptala jaké máme možnosti, jak se bránit?

Doporučení časopisu dTest

Prodávající měl zákonnou povinnost plnit bez vad, odpovídá Vám tedy za to, že je auto v dohodnuté jakosti. Jestliže prodávající o chybě převodovky nemluvil, ale ihned po zakoupení vozu se vada projevila, lze považovat jeho chování za podstatné porušení smlouvy podle § 2106 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Podstatné je totiž takové porušení smlouvy, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala (§ 2002 odst. 1 občanského zákoníku).

Máte povinnost vadu oznámit a sdělit prodávajícímu, jaké právo na řešení jste si zvolili. Ve Vašem případě přichází podle ustanovení § 2106 odst. 1 možnost požadovat odstranění vady opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny nebo odstoupení od smlouvy. Trvejte tedy na svých nárocích, reklamaci nejlépe uplatňujte písemně zaslaným dopisem doporučeně a s dodejkou prodávajícímu. Podle § 2106 odst. 2 občanského zákoníku také doporučujeme v reklamaci určit lhůtu, ve které chcete, aby prodávající plnil. Vzhledem k tomu, že nejde o podnikatele, neuplatní se v tomto případě obvyklá zákonná třicetidenní lhůta.

Nebude-li s Vámi prodávající ochoten se dohodnout, budete muset spor řešit soudní cestou podáním žaloby.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest