Kdy končí záruka

Spotřebitelský dotaz

Zboží bylo zakoupeno 13.3.2013. Dne 6.5.2014 bylo zboží v záruční opravě. Dne 10.10.2015 zboží opět nefunkční. Je toto zboží ještě v záruční době? Jedná se o elektrocentrálu.

Doporučení časopisu dTest

Pravděpodobně už nebude. Jestliže totiž elektrocentrála byla koupena za jiným než podnikatelským účelem a od prodejce byla převzata dne 13. března 2013, aniž by byla z jeho strany poskytnuta prodloužená záruka, pak podle § 620 odst. 1 ve spojení s § 621 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, trvá záruka 24 měsíců a běží zásadně od okamžiku převzetí zboží. Podle § 627 odst. 1 téhož zákona se do záruční doby nepočítá doba od uplatnění reklamace až do okamžiku jejího vyřízení, tedy okamžiku, kdy jste byl vyzván prodejcem či servisem k vyzvednutí zboží z reklamace. Pokud záruční oprava netrvala déle než standardních třicet dnů, záruční doba skončila nejpozději 12. dubna 2015.

Jiná by byla situace, kdyby v rámci záruční opravy došlo k výměně elektrocentrály nebo i jen její části a bylo by to zanesené v protokolu o opravě. Podle § 627 odst. 2 uvedeného zákona při výměně zboží nebo jeho součásti začíná běžet nová 24měsíční záruční doba na vyměněnou věc, popř. část věci. Je-li to Váš případ, pak převzetím zcela či zčásti měněné elektrocentrály se na novou věc či její část vztahuje nová záruka, a tudíž vady, které se na měněné části dne 10. října letošního roku objevily, nebo byly Vámi reklamovány, je povinen prodejce při reklamaci bezplatně odstranit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest