Kdo platí nové elektrické rozvody v nájemním bytě?

Spotřebitelský dotaz

V bytě dochází často k výpadkům el. energie. V nájemním bytě se musí provést částečná nová instalace rozvodů el. kabelů. Byt je velikosti 85m2 a tato výměna stála 5,4 tisíce Kč.( práce - 2150 Kč + materiál - 3.250 Kč). Nájemník v bytě neprováděl v letošním roce žádné opravy ( nové el. kabely, vypínače, zásuvky, jističe). Otázka zní - kdo platí tyto náklady (materiál + práce)? Pronajímatel nebo nájemník?

Doporučení časopisu dTest

Opravy, které je nájemce povinen hradit, upravuje nařízení vlády č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (dále jen "nařízení vlády"). Drobné opravy a běžnou údržbu je podle ustanovení § 2257 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, totiž povinen zajistit nájemce. Ustanovení § 4 písm. c) vládního nařízení upravuje, že za drobnou opravu se považují opravy a výměny elektrických koncových zařízení a rozvodných zařízení, zejména vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, domácích telefonů, zásuvek rozvodů datových sítí apod. Dle Vašeho popisu situace tak usuzujeme, že výměnu vypínačů, zásuvek či jističů bude muset platit nájemce, a to včetně práce s opravou nebo výměnou spojené. Elektrické kabely bychom mohli považovat za drobnou opravu pouze podle výše nákladů, avšak za předpokladu, že celková částka za elektrické kabely a práce spojené s nimi nepřesáhne 1 000 Kč (viz § 5 vládního nařízení).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest