Inkasní agentura

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, mám na Vaši společnost dotaz ohledně inkasní agentury, od které mi přišel dopis na zaplacení dlužné částky 7.000 Kč a že mám ještě zaplatit dalších 7.000 Kč jako náhradu za vymáhání pohledávky a 95 Kč za úroky z prodlení. Má inkasní agentura právo vymáhat takové částky?

Doporučení časopisu dTest

V případě, že jste svůj dluh řádně a včas neuhradil, přičemž Vašemu věřiteli vznikly náklady spojené s vymáháním Vašeho dluhu, jednoznačně má nárok na jejich úhradu. Za takové náklady se však nedá považovat úhrada za služby inkasní agentury.

Pokud již došlo k podání žaloby a následně k vydání platebního rozkazu, jehož obsahem je také náhrada nákladů řízení ve výši 7 000 Kč, doporučujeme Vám podat odpor a vůči výši náhrady nákladů řízení se ohradit.

Ačkoliv má věřitel právo na náhradu nákladů řízení, jejich výše musí být přiměřená a souviset s účelnými úkony, které mu měly pomoci domoci se práva. Částka, kterou lze požadovat jako odměnu za právní služby, je omezena vyhláškou ze dne 26. června 2014, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů. Náhrada nákladů řízení ve výši samotné pohledávky je tedy, dle našeho názoru, neadekvátní.

Zdůrazňujeme, že souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR pod sp. zn. 32 Cdo 1733/2008, je neoprávněným požadavkem žádat náhradu nákladů inkasní agentury, kterou si zvolil věřitel k vymožení dluhu, z titulu náhrady škody. Český právní řád požadavek úhrady nákladů řízení před zahájením jediného, státem uznaného řízení soudního, a na něj navazujícího exekučního, nezná. Pouze advokát zapsaný v České advokátní komoře, který si přebírá případ, může v zahájeném soudním řízení uplatnit nárok na náhradu odměny za zastoupení a hotových výdajů (typické náklady řízení), ale podle § 14b vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., advokátní tarif, nesmí převýšit dlužnou (žalovanou) částku. Domníváme se tedy, že v případě, že nedošlo k uplatnění práva žalobou, nemá Váš věřitel na náhradu nákladů řízení nárok.