Dotaz na záruku

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, touto cestou jsem Vás chtěla požádat o radu, potažmo o vysvětlení jak je to se zárukou. Loni v březnu (21.3.2013)jsem reklamovala nefunkční handsfree sadu parrot, v sadě byla vyměněna řídící jednotka za novou. Od té doby nefunguje sada dobře, dochází k samovolnému vypínání zvuku, dvakrát jsem s tím byla v servise, pokaždé mi řekli, že je to chyba telefonu (zkoušela jsem to na více telefonech a chyba je pořád stejná), na garanční prohlídce v jiném servisu mi řekli, že se jedná zřejmě o chybný software. Dnes 24.2.2014 jsem dovezla vůz do servisu s dalšími závadami a chtěla jsem po nich aby dořešili problém i s tím hadsfree. Řekli mi, že záruku na hadsfree skončila loni v červenci (to bylo dva roky od koupi sady). Prosím vás o objasnění jak je to tedy se zárukou, já jsem se domnívala, že pokud mi byla namontována nová řídící jednotka v lonském roce, tak se na ni vztahují dva roky záruky, jako na každou novou věc, tím pádem i na ten software spojený s touto jednotkou. Podle servisu jsem dostala novou řídící jednotku zadarmo, takže nemám nárok na novou záruku a tím pádem na tu řídící jednotku byla záruka jen 4 měsíce. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Jana Majkusová

Doporučení časopisu dTest

Byla li věc zakoupena před 1.1.2014 řídí se právní vztahy mezi smluvními stranami zákonem 40/1964 Sb., občanským zákoníkem, nedohodnou li se smluvní strany jinak. Dle zákona 40/1964 Sb., § 627(2) platí, že pokud došlo k výměně věci,začne běžet záruční doba znovu. Totéž platí, dojde li k výměně součástky, na kterou byla poskytnuta záruka. Jestli, že v roce 2013 došlo k výměně řídicí jednotky, vztahuje se na tuto 24 měsíční záruční lhůta od převzetí nové řídící jednotky.Nová jednotka nenastupuje ve smyslu záruční doby na místo jednotky staré. Tvrzení servisu tedy není správné. Pro úplnost uvádíme, že nový občanský zákoník 89/2012 Sb., tuto situaci změnil. Dle NOZ nezačíná běžet záruční doba v případě výměny věci znovu, ale nová věc nastupuje ve smyslu záruční doby na místo věci vyměněné,toto se však týká věcí zakoupených po 1.1.2014.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest