BLUE OCEAN - Žárovky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, firma BLUE OCEAN mi při sjednání smlouvy o odběru el. energie od LAMA ENERGY přes kurýra věnovala "dárek" - sadu žárovek, které chce poté, co jsem řádně tuto smlouvu vypověděl, zaplatit. Po konzultaci tohoto problému s Vaší telefonickou poradnou jsem žárovky vrátil s dopisem, ve kterém odůvodňuji svoji neochotu fakturovanou částku platit. Nyní mi hrozí vymáháním této sumy. Prosím o radu, jak mám dále postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Dle ustanovení § 1727 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, zánikem smlouvy zanikají i ostatní smlouvy, které jsou s ní provázané.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o právech spotřebitelů definuje v čl. 2 odst. 15 závislou smlouvu (ve směrnici pojmenována jako doplňková) jako smlouvu, na základě níž získává spotřebitel zboží nebo služby, které souvisejí se smlouvou uzavřenou na dálku nebo smlouvou uzavřenou mimo obchodní prostory, a toto zboží nebo služby jsou poskytovány obchodníkem nebo třetí stranou na základě ujednání mezi uvedenou třetí stranou a obchodníkem.

Není podstatné, zda je kupní smlouva na žárovky na jiné listině, uzavřená s jiným podnikatelem a třeba i s doložkou o nezávislosti na smlouvě o dodávkách energií, i tak zrušením změny dodavatele se bez dalšího zruší i práva a povinnosti z kupní smlouvy.

Závislost smluv spatřujeme v podmíněnosti stanovení ceny zboží na trvání smlouvy s třetí stranou. Mimo to byly smlouvy sjednány ve stejný okamžik a zprostředkování obou smluv zajistil obchodní zástupce jedné společnosti. Jakmile tedy od smlouvy o energiích odstoupíte, dle ustanovení § 1727 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, se automaticky zruší i smlouva, která je s ní provázaná, tedy smlouva kupní. Obě strany pak mají povinnost vrátit vše, co plnily. Vy jste povinen vrátit žárovky.

V případě, že by společnost hrozila exekucí na částku za žárovky, platí, že případnou exekuci by musel nařídit soud. Pokud situace dospěje do stadia, že se budete domáhat svých práv občanskoprávní soudní cestou, doporučujeme obrátit se na advokáta a konzultovat s ním další postup. Jejich databázi naleznete na stránkách www.dtest.cz/advokati.

Doporučujeme Vám tedy trvat na tom, že nemáte povinnost cenu žárovek hradit s výše uvedenou argumentací.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Předváděcí akce a podomní prodej Spotřebitelská poradna dTest