Autorské poplatky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Jestli jsem správně informovaná, tak při zakoupení jakéhokoliv datového nosiče je v jeho ceně započítán autorský poplatek. Jak je to tedy s legálností stahování z různých úložišť? Vím jen, že na programy se to nevztahuje, ale jak je to hudbou, filmy a v poslední době se objevují i e-knihy? Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Do ceny datových nosičů (typu CD, papír) a prostředků pro rozmnožování (kopírka) bývají promítány tzv. náhradní odměny. Povinnost platit tyto odměny vzniká předchozím článkům obchodního řetězce, v konečném důsledku se však tato částka promítne v konečné ceně pro spotřebitele(více viz §25 autorského zákona 121/2000 Sb.). To, že náhradní odměnu zaplatíte, Vám nedává žádná dodatečná práva.
Autorský zákon připouští pořizování kopií autorských děl pro osobní potřebu. Zároveň nespecifikuje, z jakého zdroje (zda z originálního či z kopie) tak můžete učinit. Pořídíte-li si tedy kopii souboru uloženého na vzdáleném serveru a tuto kopii budete využívat pro osobní potřebu, je vše v souladu se zákonem. Nahrajete-li však soubor na internet tak, že k němu má přístup veřejnost, porušujete autorova práva. Předchozí text se dá vyjádřit i jednoduchou poučkou: "Download ano, upload ne!" U softwaru (počítačové hry, programy apod.) však uvedená poučka neplatí. Stahování softwaru je autorským právem zakázáno.