Databáze nebezpečných výrobků

Zvláčňující dětský šampon a sprchový gel Hello Kitty

Dětský sprchový gel a šampon v plastovém obalu s růžovým uzávěrem. Celý obal je přetažen PET etiketou, na přední straně je vyobrazena postava Hello Kitty na modro-bílém podkladě s puntíky a s dalším dekorem (domek, květiny, stromy), dále je zde nápis Hello Kitty a informace o jmenovitém obsahu balení (300 ml). Na přední straně obalu se nachází i údaj o jemnosti výrobku pro pokožku (Mild&Soft for skin), na zadní straně obalu je uveden seznam přísad, identifikace výrobce, číslo výrobku, čarový (EAN) kód a informace o době použitelnosti v podobě symbolu „otevřeného kelímku“. Na zadní části obalu je dolepena bílá papírová etiketa s českým názvem výrobku, uvedením distributora pro ČR a SR, deklarace vhodnosti výrobku pro děti od 3 let a dalšími texty.

Typ výrobku Product Ref.: HK 001; šarže/LOT: 1423108
Kategorie Zdraví a kosmetika - Kosmetika
Riziko Mikrobiologické
Nebezpečí

Mikrobiologické vyšetření výrobku prokázalo přítomnost aerobních mezofilních mikrobů v množství 7,8 × 103 KTJ/g, opakované vyšetření z téže šarže prokázalo mírný nárůst obsahu mikrobů na hodnotu 4,3 × 104 KTJ/g. Očekávaným místem expozice je kůže celého těla včetně vlasů a pokožky hlavy, ale případně i sliznice očí. Riziko kontaminace aerobními mezofilními mikroby spočívá ve zhoršení toxikologických vlastností výrobku vinou produkce toxických radikálů a mikrobiálních toxinů činností mikrobů, jejichž důsledkem může být lokální dráždění, event. lokální zánět kůže.

Země původu Řecko
Rozpor s

Mikrobiologická kvalita výrobku nesplňuje požadavky Pokynu Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS/1501/12), oddíl 4-4 (The SCCS´S Notes of Guidance for the Testing of Cosmetic Substances and their Safety Evaluation, 8th revision), na který odkazuje část 3.3 prováděcího rozhodnutí Komise (EU) č. 674/2013, o pokynech k příloze I nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Limit pro mikrobiální kontaminaci (102 KTJ/g) kosmetického přípravku kategorie I (mj. výrobky, které se aplikují okolo očí, jako je i zde uvedený) je překročen. Na základě těchto skutečností není uvedený výrobek bezpečný ve smyslu článku 3 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. Nárůst obsahu mikrobů během časového rozmezí svědčí i o nedostatečné účinnosti konzervačního systému.

Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Datum publikace 01.07.2016
Zdroj: MZdr ČR

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit