Databáze nebezpečných výrobků

Svítící čelenka s rohy

Na plastové čelence do vlasů jsou upevněny červené rohy o délce 9 cm z průsvitného plastu, které obsahují LED žárovky. Uprostřed mezi rohy je umístěno srdíčko, v němž je nainstalované pouzdro na 3 knoflíkové baterie pro napájení LED žárovek. Po zapnutí spínače na srdíčku začnou rohy červeně světélkovat.

Kategorie Děti - Hračky a zábav. předměty
Riziko Udušení
Nebezpečí

Posouzením výrobku bylo zjištěno, že knoflíkové články umístěné v hračce jsou přístupné bez použití jakéhokoli nástroje. Kryt baterií není nijak zajištěn a je možné jej otevřít pouze jedním pohybem. Požadavek příslušné technické normy stanoví, že „knoflíkové články a baterie typu R 1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů“.Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku předpokládat situaci, při které může dojít ke zranění dítěte, a to bezděčným vdechnutím nebo spolknutím uvolněných knoflíkových článků. To může způsobit zalknutí nebo udušení dítěte, případná následná chemická reakce by mohla nevratně poškodit vnitřní orgány.

Země původu Čína
Země záchytu Ohlašující: Česká republika
Opatření přijatá v ohlašující zemi

Česká obchodní inspekce prodej čelenky se svítícími rohy zakázala a následně distributor přijal opatření, na základě kterého stáhl nebezpečnou hračku z trhu. Tento výrobek byl zveřejněn v systému RAPEX pod číslem A12/1454/1

Datum publikace 21.12.2015
Zdroj: ČOI

Zpět do databáze nebezpečných výrobků

Diskuze

Viděli jste tento výrobek někde v obchodě? Nebo ho snad dokonce máte doma? Podělte se o své postřehy a zkušenosti.

Přidat komentář do diskuze

Přihlásit