Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje1 585podporovatelů

Chci se připojitVýsledky našich testů

 • Ovoce a zelenina (dTest 8/2020)

  V srpnovém vydání časopisu dTest jsme publikovali test ovoce a zeleniny, jehož součástí bylo i srovnání kvality zboží nabízeného v české a německé pobočce řetězce Lidl. Kvalitu sortimentu jsme sledovali na příkladu balených červených jablek, ledového salátu, balených jahod, balené mrkve bez natě, salátových okurek a volně prodávaných rajčat.

 • Mléčné čokolády s lískovými ořechy (dTest 5/2020)

  Při realizaci letošního testu mléčných čokolád s celými lískovými ořechy jsme standardní analýzy doplnili speciální senzorickou zkouškou. Při ní jsme zjišťovali, zda se senzoricky liší čokolády Milka Ganze Haselnüsse, Ritter Sport Whole Hazelnuts, Lidl/Fin Carré Whole Nut a Kaufland/K-Classic Edelvollmilchschokolade Ganze Nuss koupené v českých a německých obchodech.

 • Snídaňové cereálie (dTest 1/2020)

  V rámci srovnání snídaňových cereálií jsme porovnali informace na etiketách několika výrobků zakoupených na českém i německém trhu.

 • Papírové kapesníčky (dTest 1/2020)

  Je naší běžnou praxí, že výrobky testujeme ve spolupráci se zahraničními partnery. Výhodou takového počínání je snižování nákladů na testování i sdílení výsledků u produktů, které jsou některým trhům společné. Díky této spolupráci máme také možnost porovnávat výrobky stejných privátních značek obchodních řetězců z různých zemí.

 • Rybí prsty (dTest 12/2019)

  Když v červnu 2019 Evropská komise zveřejnila výsledky průzkumu dvojí kvality evropských potravin, jedním z příkladů byly rybí prsty značky Iglo. Porovnáním etiket se ukázalo, že prsty nabízené v Česku, Maďarsku a na Slovensku obsahují 58 % rybího masa. Tytéž koupené v Německu a Nizozemsku slibovaly 65 %. Výrobce rozdíl vysvětlil speciálním požadavkem německých předpisů.

 • Černé čaje (dTest 9/2019)

  Test černých čajů jsme využili ke srovnání kvality černých čajů značky Teekanne na českém a německém trhu. V Česku se standardní černý čaj prodává pod názvem Teekanne Black Label, v Německu však tento výrobek nemají. Základní černý čaj se tam jmenuje Teekanne Nero. Oba výrobky mají trochu odlišné deklarace.

 • Ceny a kvalita dětského zboží v ČR a SRN

  Tématu dvojí kvality se věnujeme v našich testech pravidelně. Letos mimo jiné došlo na české a německé dětské rýžové krekry (dTest 5/2019). Rozdíly v kvalitě jsme nezjistili, ovšem zarazil nás výrazný rozdíl v ceně – český výrobek téže značky vyšel výrazně dráž než německý. Rozhodli jsme se ověřit, zda to byla náhoda, nebo pravidlo. Rozjeli jsme se proto k našim sousedům, nakoupili 16 výrobků značek dostupných i u nás a porovnali je s jejich českými dvojníky. Kvalita je téměř stejná, ceny nikoliv.

 • Prací prášky na barevné prádlo (dTest 7/2019)

  Do testu pracích prášků na barevné prádlo jsme zařadili český a německý prášek prodávaný pod vlastní značkou řetězce Lidl Formil Color.

 • Dětské rýžové krekry (dTest 5/2019)

  V rámci realizovaného testu nežádoucích látek v rýžových krekrech pro malé děti jsme pro srovnání nechali analyzovat rýžové plátky Hipp nakoupené na českém a německém trhu.

 • Jogurtové nápoje (dTest 2/2019)

  Jogurtový nápoj patří ve své podstatě k vítaným složkám jídelníčku. Bílý jogurt zředěný vodou slouží ve východních kulturách jako skvělý osvěžující prostředek. Ovocné jogurtové nápoje, které jsou k dispozici na českém trhu, od nich však dělí zejména velké množství cukru a přídatné látky v ovocných složkách. Velké rozdíly mezi nimi lze najít v obsahu ovoce.

 • Dětské jednorázové pleny Pampers (dTest 11/2018)

  Do testu dětských jednorázových plen jsme zařadili dva shodné modely Pampers Active baby-dry.

 • Prostředky na ruční mytí nádobí (dTest 3/2018)

  V rámci sledování dvojí kvality jsme do testu zařadili i výrobky z německého trhu. Prvním byla německá varianta prostředku W5 – vlastní značky řetězce Lidl. Druhou dvojicí tvořil český Pur a německý Pril. Pod dvěma různými značkami se prodává podobný výrobek firmy Henkel.

 • Srovnání tuňáka Rio Mare u nás a v Německu (dTest 5/2018)

  Dvojí kvalitu konzervovaného tuňáka Rio Mare ve slunečnicovém oleji jsme zjistili při nákupech u nás a v Německu. Do porovnání jsme nemohli přidat konzervovaného tuňáka ze Slovenska ani Rakouska, protože tam jsme narazili pod touto značkou jen na tuňáka v olivovém oleji. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

 • Srovnání paprikových Lay’s se sousedy (dTest 5/2018)

  Podezření na rozdílnou kvalitu českých a německých paprikových chipsů Lay’s jsme získali od čtenáře v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Paprikové chipsy Lay’s jsme koupili v Německu, Polsku a Česku – dvojí kvalita „západního vs. východního trhu“ se potvrdila. Chipsy jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

 • Srovnání Coca-Coly u nás a u sousedů (dTest 5/2018)

  V Německu, Polsku, Rakousku, u nás a na Slovensku jsme nakoupili potraviny, na jejichž rozdílnost nás čtenáři upozornili v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Ze všech pěti zemí jsme přivezli i klasickou verzi nápoje Coca-Cola označenou slovy classic či original taste. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

 • Srovnání Ramy u nás a u sousedů (dTest 4/2018)

  V sousedních státech jsme nakoupili potraviny, o jejichž rozdílnosti se mluvilo dříve a ty, na které nás čtenáři upozornili v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Ze všech pěti zemí jsme přivezli i základní verzi margarínu značky Rama označenou slovy classic či original. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

 • Toaletní papíry Lidl/Floralys pro český a rakouský trh (dTest 1/2018)

  Do testování toaletních papírů jsme zařadili kromě toaletních papírů z českých regálů také vzorky koupené na rakouském trhu. Obchodní řetězec Lidl prodává pod značkou Floralys soft&sicher v Rakousku i Česku třívrstvé toaletní papíry bez parfemace. Test ukázal, že český papír dopadl o trochu lépe než jeho rakouský ekvivalent.

 • Toaletní papíry Billa pro český a rakouský trh (dTest 1/2018)

  Pro testování toaletních papírů jsme koupili dva vzorky také na rakouském trhu. Pod značkou Billa se v Rakousku i Česku prodávají třívrstvé toaletní papíry bez parfemace. Test ukázal, že český papír dopadl hůř než jeho rakouský ekvivalent.

 • Solené chipsy Lay´s pro český a německý trh (dTest 12/2017)

  Spolu s partnerskou spotřebitelskou organizací ve Švédsku jsme vedle české a německé verze získali srovnání i se solenými chipsy Lay´s, které se prodávají ve Skandinávii. České Lay´s vyšly celkově nejlépe hlavně díky své chuti.

 • Meggle Alpenbutter: pro český a německý trh (dTest 11/2017)

  Porovnávali jsme kvalitu másel Meggle Alpenbutter, která se prodávají v České republice a v Německu. Kvalita obou vzorků byla srovnatelná, obě vyhověla požadavkům evropské legislativy.

 • Sušená výživa pro batolata Beba Optipro, Nutrilon, Aptamil: pro český a německý trh (dTest 10/2017)

  Pro říjnové vydání jsme do testu batolecích mlék zařadili dva výrobky koupené v Německu a srovnali je s českými protějšky. Naším cílem nebylo jejich posuzování z pohledu složení či výživové vhodnosti, ale porovnání z pohledu obsahu nežádoucích látek.

 • Prací prostředky na barevné prádlo Ariel a Persil pro český a německý trh (dTest 9/2017)

  V obecném povědomí je zakořeněna představa o rozdílné kvalitě pracích prostředků prodávaných u nás a v Německu. Má se za to, že německé domácnosti perou ve výrazně kvalitnějších prášcích. Poslali jsme proto do laboratoře prací prášky a gely známých značek prodávané jak u nás, tak v Německu.

 • Čokoládová zmrzlina K-Classic pro český a německý trh (dTest 7/2017)

  Otestovali jsme dvojici čokoládových zmrzlin vlastní značky řetězce Kaufland. V české pobočce jsme koupili K-Classic Chocolate Ice Cream a z drážďanského obchodu jsme dovezli K-Classic Schokolade, prodávanou ve velmi podobném obale. Obě zmrzliny si nechal řetězec Kaufland vyrobit v Německu.

 • Bělicí zubní pasty vyrobené pro český, italský, francouzský a portugalský trh (dTest 2/2017)

  Při testování bělicích zubních past jsme poslali do mezinárodních laboratoří stejné vzorky jako naši zahraniční partneři. Srovnání výsledků našich a zahraničních vzorků ukázalo, že u testovaných past dvojí kvalita pro západní a východní trhy neexistuje. 

 • Bonduelle Hrášek pro český a rakouský trh (dTest 12/2016)

  Porovnání dvojí kvality hrášků Bonduelle dopadlo jednoznačně ve prospěch zboží koupeného v České republice. Naše barvy hájil Bonduelle Hrášek v mírně slaném nálevu, na rakouské straně stál Bonduelle Junge Erbsen Sehr Fein.

 • Hydratační krémy vyrobené pro český, italský, francouzský a portugalský trh (dTest 11/2016)

  Při testování v mezinárodní spolupráci se občas stane, že my i partnerské spotřebitelské organizace pošleme do laboratoře stejný výrobek. Srovnání výsledků našich a zahraničních vzorků ukázalo, že u testovaných denních hydratačních krémů dvojí kvalita výrobků pro západní a východní trhy neexistuje.

 • Kruhový test pomazánek Nutella (dTest 10/2016)

  Testování kakaových lískooříškových pomazánek probíhalo ve spolupráci s našimi slovinskými kolegy. Protože podezření na dvojí kvalitu rezonuje nejen u nás, ale i ve Slovinsku, rozhodli jsme se podrobit slepému srovnávacímu testu pět výrobků značky Nutella - pomazánky vyrobené v Itálii, Německu a Polsku.

 • Suchá psí krmiva Pedigree Vital pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

  Testování suchých granulí v zahraniční spolupráci nám umožnilo porovnat naměřené hodnoty stejných krmiv vyrobených pro český a skandinávský trh. Mezi ně patří výrobky Pedigree Vital, které se pro české psy vyrábějí v Maďarsku, zatímco skandinávští psi pojídají krmivo vyrobené v Německu. Zemi výroby lze rozklíčovat pomocí zkratky v identifikačním kódu výrobce, který se na krmivech povinně uvádí.

 • Suchá psí krmiva Purina Friskies Vitafit vyrobená pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

  Granule pro psy Purina Friskies vyrobené v Maďarsku pro český trh jsme v zahraniční spolupráci porovnávali s těmi vyrobenými ve Francii a určenými pro švédský trh. Rozdíly mezi krmivem maďarské a francouzské výroby činily v celkovém hodnocení 3 procentní body v neprospěch maďarských granulí.

 • Suchá psí krmiva Orlando pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

  Testování suchých granulí v zahraniční spolupráci nám umožnilo porovnat naměřené hodnoty stejných krmiv vyrobených pro český a skandinávský trh. Mezi ně patří granule Orlando prodávané v řetězci Lidl, které se pro české psy vyrábějí v Polsku, zatímco skandinávští psi pojídají krmivo vyrobené v Holandsku.

 • Heinz Tomato Ketchup CZ x Heinz Tomato Ketchup DE (dTest 8/2016)

  V rámci sledování kvality potravin na českém a německém trhu jsme spolu s tuzemským kečupem značky Heinz poslali do laboratoře i jeho zahraniční protějšek. Žádný významný rozdíl se však mezi nimi nenašel.


Přihlásit