Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite

Podpořte kampaň

Změnu si přeje2 132podporovatelů

Chci se připojit



Výsledky našich testů

  • Vanilkové a vanilinové cukry (dTest 4/2023)

    Test po vanilce vonících cukrů nám nabídl možnost porovnat rozdíly v kvalitě výrobků na českém a německém trhu. Pro srovnání jsme si vybrali vanilkový a vanilinový cukr Dr. Oetker a vanilinový cukr privátní značky Kaufland/K-Classic.

  • Srovnání: Ceny potravin

    Mezi nejpalčivější problémy současné doby bezesporu patří rostoucí ceny potravin. Podle zpráv Statistického úřadu Evropské unie Eurostat se s tím nepotýkáme sami. Potraviny výrazně zdražují v celé sedmadvacítce, byť v kaž­dém státě trochu jiným tempem. Jak jsou na tom naši sousedé a jak si ve srovnání s nimi vedeme my? To jsme porovnali na modelovém nákupu deseti potravin, které v Česku za poslední rok nejvíce podražily.

  • Prací gely na bílé a stálobarevné prádlo (dTest 8/2022)

    Test pracích prostředků na bílé a stálobarevné prádlo nám umožnil porovnat výrobky globálních značek, jež najdeme u nás i v Německu. V tuzemsku i u našich západních sousedů jsme v obchodech shodně narazili na prací gel Ariel. Jednalo se sice o jinou velikost balení (náš Ariel má objem 2,64 litru, zatímco ten německý 1,1 litru), oba se však prodávají ve stejné formě (gel) a v téměř stejném obalu.

  • Hovězí bujóny (dTest 7/2022)

    Test hovězích bujónů nám přinesl možnost porovnat výrobky globálních značek, které působí na českém i německém trhu. V regálech českých i německých obchodů jsme se shodně setkali se dvěma z nich: Knorr a Maggi.

  • Srovnání: Dražované bonbóny

    Cukrovinky jsou typický příklad výrobků, které si často kupujeme impulzivně bez hlubšího přemýšlení. Zkrátka když je chuť na něco sladkého, čtení etiket jde obvykle stranou. Naše srovnání téměř třicítky různých bonbónů však ukazuje, že je to chyba. Pozornost jsme zaměřili na dražované cukrovinky, což je odborný název pro bonbóny s pevnou cukrovou krustou na povrchu. Typickými členy této rodiny jsou lentilky, jejich varianta s arašídem uvnitř nebo barevné žvýkací ovocné bonbóny.

  • Srovnání: Levné nákupy u sousedů 2021 – 2. díl

    Když jsme se letos v létě vydali do sousedních států porovnat kvalitu levných potravin, přivezli jsme tolik vzorků, že se do jednoho vydání všechny nevešly. V říjnovém dTestu jste tak mohli najít výsledky srovnání mléčných výrobků, uzenin a vajec; nyní přišly na řadu výrobky z nechlazeného sortimentu.

  • Srovnání: Levné nákupy u sousedů 2021 – 1. díl

    Před třemi lety jsme objeli okolní státy, abychom zjistili, jakou kvalitu mají tamější nejlacinější potraviny. Letos jsme pokus ve spolupráci se slovenskými kolegy ze Spoločnosti ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) zopakovali. Objeli jsme šest zemí, v každé nakoupili podle stejného seznamu a následně porovnali složení nakoupených vzorků. Celkem se nám sešlo 79 výrobků. V tomto čísle se podíváme na ty chlazené a mražené, v příštím vydání vám pak přineseme informace o nechlazeném zboží.

  • Konzervovaný tuňák ve vlastní šťávě (dTest 9/2021)

    Součástí testu konzerv tuňáka ve vlastní šťávě bylo i pátrání po dvojí kvalitě. V rámci něj se český výrobek Rio Mare utkal s německým, prodávaným pod značkou Saupiquet, což je značka, kterou společnost Bolton Food – vlastník značky Rio Mare – používá v Německu. Druhou srovnávanou dvojici představovaly v Česku a Německu koupené konzervy značky K-Classic.

  • Rajské polévky (dTest 7/2021)

    V červencovém vydání našeho časopisu jsme čtenářům přinesli test rajských polévek. Jako obvykle v našem košíku nechyběly známé značky ani privátní výrobky obchodních řetězců. A protože se v minulosti u dehydratovaných potravin zjistila dvojí kvalita, zastavili jsme se pro rajskou polévku i v Německu.

  • Kakaové snídaňové cereálie (dTest 5/2021)

    Test kakaových cereálií, který proběhl v rámci evropského projektu Food PRO, přinesl zajímavou možnost porovnat kvalitu kakaových kuliček nabízených v Česku, Rakousku, Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku a na Slovensku. Nabídka byla ve zmíněných zemích vcelku pestrá, nicméně s jedním výrobkem jsme se setkali v každé z nich. Šlo o kakaové kuličky Nestlé Nesquik. Právě na nich jsme mohli hledat případné kvalitativní rozdíly.

  • Mobilní telefony (dTest 4/2021)

    Není zrovna novinka, že Samsung prodává mobilní telefony v EU a USA s rozdílnými procesory. V EU jsou k dostání modely s čipy Exynos, v USA Samsung používá Qualcomm. Především minulý rok kvůli tomu společnost čelila vlně kritiky. Top model Samsung Galaxy Note 20 Ultra pro Evropu byl totiž výrazně horší než ten pro USA. Maloobchodní cena obou telefonů se navíc lišila na jednotlivých trzích zcela minimálně.

  • Srovnání: Citrusové limonády

    Přestože poslední měsíce cestování příliš nepřejí, nepřestáváme sledovat otázku rozdílného složení potravin v různých zemích Evropské unie. Tentokrát nám osobní zkušenost napověděla podívat se na rozdíly ve složení citrusových limonád. Je dlouho známým faktem, že se limonády v různých státech různě sladí. Někde používají cukr, jinde fruktózo-glukózový sirup. My jsme však pojali podezření, že se v některých státech navíc do složení vloudila i náhradní sladidla.

  • Roztíratelné tuky (dTest 10/2020)

    Říkáme jim margaríny, ale ve skutečnosti na opravdový margarín, jak si jej představují zákonodárci, narazíte zřídkakdy. Roztíratelné rostlinné tuky výrobci stále vylepšují, přidávají do nich vitamíny či máslo nebo máslovou příchuť. My jsme nakoupili 14 vaniček a kostek bez ohledu na to, do které tukové škatulky spadají, a poslali je do laboratoře.

  • Čističe kuchyní (dTest 10/2020)

    V rámci dalšího z našich testů dvojí kvality jsme srovnávali výkony v Česku a Německu prodávaných čističů kuchyní Cillit Bang. Obaly si byly v hlavních rysech podobné, identické bylo i deklarované složení. Navzdory tomu se však lišily některé detaily v návodu k použití.

  • Ovoce a zelenina (dTest 8/2020)

    V srpnovém vydání časopisu dTest jsme publikovali test ovoce a zeleniny, jehož součástí bylo i srovnání kvality zboží nabízeného v české a německé pobočce řetězce Lidl. Kvalitu sortimentu jsme sledovali na příkladu balených červených jablek, ledového salátu, balených jahod, balené mrkve bez natě, salátových okurek a volně prodávaných rajčat.

  • Mléčné čokolády s lískovými ořechy (dTest 5/2020)

    Při realizaci letošního testu mléčných čokolád s celými lískovými ořechy jsme standardní analýzy doplnili speciální senzorickou zkouškou. Při ní jsme zjišťovali, zda se senzoricky liší čokolády Milka Ganze Haselnüsse, Ritter Sport Whole Hazelnuts, Lidl/Fin Carré Whole Nut a Kaufland/K-Classic Edelvollmilchschokolade Ganze Nuss koupené v českých a německých obchodech.

  • Snídaňové cereálie (dTest 1/2020)

    V rámci srovnání snídaňových cereálií jsme porovnali informace na etiketách několika výrobků zakoupených na českém i německém trhu.

  • Papírové kapesníčky (dTest 1/2020)

    Je naší běžnou praxí, že výrobky testujeme ve spolupráci se zahraničními partnery. Výhodou takového počínání je snižování nákladů na testování i sdílení výsledků u produktů, které jsou některým trhům společné. Díky této spolupráci máme také možnost porovnávat výrobky stejných privátních značek obchodních řetězců z různých zemí.

  • Rybí prsty (dTest 12/2019)

    Když v červnu 2019 Evropská komise zveřejnila výsledky průzkumu dvojí kvality evropských potravin, jedním z příkladů byly rybí prsty značky Iglo. Porovnáním etiket se ukázalo, že prsty nabízené v Česku, Maďarsku a na Slovensku obsahují 58 % rybího masa. Tytéž koupené v Německu a Nizozemsku slibovaly 65 %. Výrobce rozdíl vysvětlil speciálním požadavkem německých předpisů.

  • Černé čaje (dTest 9/2019)

    Test černých čajů jsme využili ke srovnání kvality černých čajů značky Teekanne na českém a německém trhu. V Česku se standardní černý čaj prodává pod názvem Teekanne Black Label, v Německu však tento výrobek nemají. Základní černý čaj se tam jmenuje Teekanne Nero. Oba výrobky mají trochu odlišné deklarace.

  • Ceny a kvalita dětského zboží v ČR a SRN

    Tématu dvojí kvality se věnujeme v našich testech pravidelně. Letos mimo jiné došlo na české a německé dětské rýžové krekry (dTest 5/2019). Rozdíly v kvalitě jsme nezjistili, ovšem zarazil nás výrazný rozdíl v ceně – český výrobek téže značky vyšel výrazně dráž než německý. Rozhodli jsme se ověřit, zda to byla náhoda, nebo pravidlo. Rozjeli jsme se proto k našim sousedům, nakoupili 16 výrobků značek dostupných i u nás a porovnali je s jejich českými dvojníky. Kvalita je téměř stejná, ceny nikoliv.

  • Prací prášky na barevné prádlo (dTest 7/2019)

    Do testu pracích prášků na barevné prádlo jsme zařadili český a německý prášek prodávaný pod vlastní značkou řetězce Lidl Formil Color.

  • Dětské rýžové krekry (dTest 5/2019)

    V rámci realizovaného testu nežádoucích látek v rýžových krekrech pro malé děti jsme pro srovnání nechali analyzovat rýžové plátky Hipp nakoupené na českém a německém trhu.

  • Jogurtové nápoje (dTest 2/2019)

    Jogurtový nápoj patří ve své podstatě k vítaným složkám jídelníčku. Bílý jogurt zředěný vodou slouží ve východních kulturách jako skvělý osvěžující prostředek. Ovocné jogurtové nápoje, které jsou k dispozici na českém trhu, od nich však dělí zejména velké množství cukru a přídatné látky v ovocných složkách. Velké rozdíly mezi nimi lze najít v obsahu ovoce.

  • Dětské jednorázové pleny Pampers (dTest 11/2018)

    Do testu dětských jednorázových plen jsme zařadili dva shodné modely Pampers Active baby-dry.

  • Prostředky na ruční mytí nádobí (dTest 3/2018)

    V rámci sledování dvojí kvality jsme do testu zařadili i výrobky z německého trhu. Prvním byla německá varianta prostředku W5 – vlastní značky řetězce Lidl. Druhou dvojicí tvořil český Pur a německý Pril. Pod dvěma různými značkami se prodává podobný výrobek firmy Henkel.

  • Srovnání tuňáka Rio Mare u nás a v Německu (dTest 5/2018)

    Dvojí kvalitu konzervovaného tuňáka Rio Mare ve slunečnicovém oleji jsme zjistili při nákupech u nás a v Německu. Do porovnání jsme nemohli přidat konzervovaného tuňáka ze Slovenska ani Rakouska, protože tam jsme narazili pod touto značkou jen na tuňáka v olivovém oleji. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

  • Srovnání paprikových Lay’s se sousedy (dTest 5/2018)

    Podezření na rozdílnou kvalitu českých a německých paprikových chipsů Lay’s jsme získali od čtenáře v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Paprikové chipsy Lay’s jsme koupili v Německu, Polsku a Česku – dvojí kvalita „západního vs. východního trhu“ se potvrdila. Chipsy jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

  • Srovnání Coca-Coly u nás a u sousedů (dTest 5/2018)

    V Německu, Polsku, Rakousku, u nás a na Slovensku jsme nakoupili potraviny, na jejichž rozdílnost nás čtenáři upozornili v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Ze všech pěti zemí jsme přivezli i klasickou verzi nápoje Coca-Cola označenou slovy classic či original taste. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

  • Srovnání Ramy u nás a u sousedů (dTest 4/2018)

    V sousedních státech jsme nakoupili potraviny, o jejichž rozdílnosti se mluvilo dříve a ty, na které nás čtenáři upozornili v rámci kampaně Stop dvojí kvalitě. Ze všech pěti zemí jsme přivezli i základní verzi margarínu značky Rama označenou slovy classic či original. Výrobky jsme neposlali do laboratoře, jen jsme porovnali údaje uvedené na jejich obalech.

  • Toaletní papíry Lidl/Floralys pro český a rakouský trh (dTest 1/2018)

    Do testování toaletních papírů jsme zařadili kromě toaletních papírů z českých regálů také vzorky koupené na rakouském trhu. Obchodní řetězec Lidl prodává pod značkou Floralys soft&sicher v Rakousku i Česku třívrstvé toaletní papíry bez parfemace. Test ukázal, že český papír dopadl o trochu lépe než jeho rakouský ekvivalent.

  • Toaletní papíry Billa pro český a rakouský trh (dTest 1/2018)

    Pro testování toaletních papírů jsme koupili dva vzorky také na rakouském trhu. Pod značkou Billa se v Rakousku i Česku prodávají třívrstvé toaletní papíry bez parfemace. Test ukázal, že český papír dopadl hůř než jeho rakouský ekvivalent.

  • Solené chipsy Lay´s pro český a německý trh (dTest 12/2017)

    Spolu s partnerskou spotřebitelskou organizací ve Švédsku jsme vedle české a německé verze získali srovnání i se solenými chipsy Lay´s, které se prodávají ve Skandinávii. České Lay´s vyšly celkově nejlépe hlavně díky své chuti.

  • Meggle Alpenbutter: pro český a německý trh (dTest 11/2017)

    Porovnávali jsme kvalitu másel Meggle Alpenbutter, která se prodávají v České republice a v Německu. Kvalita obou vzorků byla srovnatelná, obě vyhověla požadavkům evropské legislativy.

  • Sušená výživa pro batolata Beba Optipro, Nutrilon, Aptamil: pro český a německý trh (dTest 10/2017)

    Pro říjnové vydání jsme do testu batolecích mlék zařadili dva výrobky koupené v Německu a srovnali je s českými protějšky. Naším cílem nebylo jejich posuzování z pohledu složení či výživové vhodnosti, ale porovnání z pohledu obsahu nežádoucích látek.

  • Prací prostředky na barevné prádlo Ariel a Persil pro český a německý trh (dTest 9/2017)

    V obecném povědomí je zakořeněna představa o rozdílné kvalitě pracích prostředků prodávaných u nás a v Německu. Má se za to, že německé domácnosti perou ve výrazně kvalitnějších prášcích. Poslali jsme proto do laboratoře prací prášky a gely známých značek prodávané jak u nás, tak v Německu.

  • Čokoládová zmrzlina K-Classic pro český a německý trh (dTest 7/2017)

    Otestovali jsme dvojici čokoládových zmrzlin vlastní značky řetězce Kaufland. V české pobočce jsme koupili K-Classic Chocolate Ice Cream a z drážďanského obchodu jsme dovezli K-Classic Schokolade, prodávanou ve velmi podobném obale. Obě zmrzliny si nechal řetězec Kaufland vyrobit v Německu.

  • Bělicí zubní pasty vyrobené pro český, italský, francouzský a portugalský trh (dTest 2/2017)

    Při testování bělicích zubních past jsme poslali do mezinárodních laboratoří stejné vzorky jako naši zahraniční partneři. Srovnání výsledků našich a zahraničních vzorků ukázalo, že u testovaných past dvojí kvalita pro západní a východní trhy neexistuje. 

  • Bonduelle Hrášek pro český a rakouský trh (dTest 12/2016)

    Porovnání dvojí kvality hrášků Bonduelle dopadlo jednoznačně ve prospěch zboží koupeného v České republice. Naše barvy hájil Bonduelle Hrášek v mírně slaném nálevu, na rakouské straně stál Bonduelle Junge Erbsen Sehr Fein.

  • Hydratační krémy vyrobené pro český, italský, francouzský a portugalský trh (dTest 11/2016)

    Při testování v mezinárodní spolupráci se občas stane, že my i partnerské spotřebitelské organizace pošleme do laboratoře stejný výrobek. Srovnání výsledků našich a zahraničních vzorků ukázalo, že u testovaných denních hydratačních krémů dvojí kvalita výrobků pro západní a východní trhy neexistuje.

  • Kruhový test pomazánek Nutella (dTest 10/2016)

    Testování kakaových lískooříškových pomazánek probíhalo ve spolupráci s našimi slovinskými kolegy. Protože podezření na dvojí kvalitu rezonuje nejen u nás, ale i ve Slovinsku, rozhodli jsme se podrobit slepému srovnávacímu testu pět výrobků značky Nutella - pomazánky vyrobené v Itálii, Německu a Polsku.

  • Suchá psí krmiva Pedigree Vital pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

    Testování suchých granulí v zahraniční spolupráci nám umožnilo porovnat naměřené hodnoty stejných krmiv vyrobených pro český a skandinávský trh. Mezi ně patří výrobky Pedigree Vital, které se pro české psy vyrábějí v Maďarsku, zatímco skandinávští psi pojídají krmivo vyrobené v Německu. Zemi výroby lze rozklíčovat pomocí zkratky v identifikačním kódu výrobce, který se na krmivech povinně uvádí.

  • Suchá psí krmiva Purina Friskies Vitafit vyrobená pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

    Granule pro psy Purina Friskies vyrobené v Maďarsku pro český trh jsme v zahraniční spolupráci porovnávali s těmi vyrobenými ve Francii a určenými pro švédský trh. Rozdíly mezi krmivem maďarské a francouzské výroby činily v celkovém hodnocení 3 procentní body v neprospěch maďarských granulí.

  • Suchá psí krmiva Orlando pro český a švédský trh (dTest 9/2016)

    Testování suchých granulí v zahraniční spolupráci nám umožnilo porovnat naměřené hodnoty stejných krmiv vyrobených pro český a skandinávský trh. Mezi ně patří granule Orlando prodávané v řetězci Lidl, které se pro české psy vyrábějí v Polsku, zatímco skandinávští psi pojídají krmivo vyrobené v Holandsku.

  • Heinz Tomato Ketchup CZ x Heinz Tomato Ketchup DE (dTest 8/2016)

    V rámci sledování kvality potravin na českém a německém trhu jsme spolu s tuzemským kečupem značky Heinz poslali do laboratoře i jeho zahraniční protějšek. Žádný významný rozdíl se však mezi nimi nenašel.


Přihlásit