Stop dvojí kvalitě
#StopDvojiKvalite
Podpořte kampaň
Změnu si přeje2 143podporovatelů
- Úvodní stránka
- Seznamte se s problémem
- Vývoj kauzy
- Zjištění dTestu
Seznamte se s problémem
Někteří výrobci dodávají do jednotlivých zemí Evropské unie spotřební zboží s různým složením, ale pod stejným označením či ochrannou známkou. Spotřebitelům vadí, že stejně vypadající výrobek koupený v západní a východní části Evropské unie má rozdílnou kvalitu a složení. Například slazený nápoj zakoupený v České republice je ochucen glukózo-fruktózovým sirupem, zatímco jeho stejnojmenný německý kolega je slazený cukrem. Česká sekaná obsahuje menší podíl masa než její německá „sestra“ se shodným názvem. Výsledky podobných srovnání v posledních letech opakovaně zveřejňují média. Stále se ukazuje, že v některých případech se kvalita zboží liší, a to někdy v neprospěch, jindy ve prospěch českých spotřebitelů. Vývoj kauzy neustále sledujeme. Dvojí kvalita, či lépe řečeno různé složení, se nemusí týkat pouze potravin, ale také výrobků denní spotřeby, třeba pracích prostředků nebo šamponů. Ty se však často liší nejen složením, ale i názvem.
Již dlouhá léta pomáháme spotřebitelům činit správná rozhodnutí při nákupech zboží a služeb. Pracujeme jak se závěry z našich vlastních testů, tak i s poznatky kolegů ze zahraničních spotřebitelských organizací a publikujeme výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, mezi něž zařazujeme také srovnatelné produkty koupené v zahraničí. Články s výsledky srovnání kvality výrobků určených pro západní a východní evropský trh pomáhají vnést světlo do problému dvojí kvality.
Dvojí kvalita výrobků je v neprospěch spotřebitelů. Podnikáme proto kroky s cílem zmapovat současnou situaci, podílet se na veřejné debatě a dál zveřejňovat testy výrobků s podezřením na dvojí kvalitu. Chceme dosáhnout zpřehlednění situace na trhu a lepší orientace spotřebitele v nabídce zboží. Vyzýváme proto české spotřebitele, aby nám posílali tipy na produkty, u nichž se setkali s dvojí kvalitou. Zaměříme se nejen na srovnání informací uvedených na obalech, ale provedeme také laboratorní analýzy. Je totiž potřeba zjistit, zda deklarované složení uvedené na obalech odpovídá reálnému složení výrobku.
Návrh právního řešení
Řešením problému by v oblasti práva EU mohlo být zavedení specifického označování produktů, na základě kterého by spotřebitel byl schopen na první pohled rozlišit jejich odlišné vlastnosti bez nutnosti zkoumat například složení výrobku. Napravení situace by se mohlo podařit alespoň u dětských výrobků, které jsou obvykle velmi citlivým tématem a kde je větší pravděpodobnost prosazení takového řešení.
Možným řešením na úrovni EU i v oblasti národní legislativy by mohlo být dobrovolné označování produktů ze strany výrobců. Je ovšem sporná efektivita takového označení a s tím související zájem výrobců této možnosti vůbec využít.
Výsledky našich testů
V roce 2016 jsme provedli několik srovnání kvality potravin na českém a západoevropském trhu. Prostřednictvím laboratorních testů jsme srovnávali kvalitu sterilovaného hrášku ve slaném nálevu značky Bonduelle zakoupeného v ČR a Rakousku; kečupů značky Heinz koupených v ČR a Německu a pomazánek Nutella koupených v ČR, Německu, Itálii, Slovinsku a Polsku. Vedle potravin jsme porovnali i kvalitu suchého psího krmiva značek Purina Friskies, Pedigree a Orlando prodávaných na českém a švédském trhu. V roce 2017 jsme doposud sledovali dvojí kvalitu na příkladech čokoládových zmrzlin a pracích prostředků na barevné prádlo. Dále jsme porovnávali bezpečnost batolecích mlék prodávaných v ČR a v Německu a provedli jsme i laboratorní srovnání kvality másla.
Samostatný článek jsme v červenci 2016 věnovali porovnání údajů na potravinách privátních značek prodávaných v řetězcích Kaufland, Billa a Rewe v České republice, Rakousku a Německu. V tomto případě jsme zjistili několik výrazných rozdílů mezi zbožím prodávaným u nás a v zahraničí. Výsledky uvádíme v jednotlivých článcích. Při testování v mezinárodní spolupráci se občas stane, že my i naši partneři pošleme do laboratoře stejný výrobek. Tato situace nastala třeba při testování kosmetiky – denních hydratačních krémů a bělicích zubních past. Srovnání výsledků našich vzorků s italskými, francouzskými a portugalskými ukázalo, že u těchto konkrétních testovaných výrobků dvojí kvalita pro západní a východní trhy neexistuje. Naše laboratorní analýzy dosud neodhalily výrazné rozdíly v kvalitě zboží koupeného v ČR a v zahraničí. Konkrétní výsledky uvádíme ve vložených tabulkách.
Srovnání kvality výrobků určených pro západní a východní evropský trh se věnujeme i v následujících letech. Podrobné informace se dozvíte v záložkách Zjištění dTestu a Vývoj kauzy.