Test čelových svítilen 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2022

Čelovka je nezbytnou výbavou mnoha dobrodruhů, cestovatelů či milovníků přírody. Užitečná je i pro sportovce a neztratí se ani na chalupě. Se zkracujícími se dny možná o nové svítilně přemýšlí řada z vás. S výběrem vám pomohou výsledky našeho testu, který prověřoval světelné vlastnosti čelovek, jejich výdrž, odolnost či snadnost používání. Laboratorními i praktickými zkouškami prošlo 13 čelových LED svítilen.

Čelovky v testu

13 čelových LED svítilen.

Známé a rozšířené značky, jako Black Diamond, Petzl, Ledlenser či Decathlon/Forclaz.

Nechybějí ani levnější modely.

Napájení na tužkové a mikrotužkové baterie, ale i dobíjecí čelovky s akumulátorem.

Čelovky jsou královny všestrannosti a praktičnosti. Mít spolehlivou a kvalitní čelovou svítilnu není od věci. Jak ale vybrat tu pravou?

Výkon čelové svítilny se vyjadřuje pomocí několika základních parametrů, kterými jsou světelný tok, dosvit a doba svícení. Tyto hodnoty nám říkají, jak silně, daleko a dlouho dokáže zařízení svítit. Najdete je na obalech čelovek, v reklamách a propagačních materiálech výrobců a operují s nimi i recenze a hodnocení, kterých je plný internet.

Nevěřte všem tvrzením výrobců

V dTestu jsme se rozhodli čelovky podrobit nezávislému laboratornímu testování, abychom ověřili, zda hodnoty deklarované výrobci odpovídají realitě. K tomu jsme přidali také praktické zkoušky používání a testy odolnosti vůči vodě a pádům, abychom zjistili, které čelovky jsou nejlepší. Vycházeli jsme přitom z normy ANSI/NEMA FL 1-2009, jež se používá pro LED svítilny a definuje jejich parametry.

Co také testujeme

Outdoorovému a sportovnímu vybavení se dTest věnuje pravidelně. V posledních dvou letech jsme pro vás otestovali:

Ukázalo se, že zdaleka ne všechny výrobky splňují to, co slibují na obale či v přiložených dokumentech. Zatímco některé modely a jejich informace se od námi zjištěných hodnot prakticky nelišily, v jiných případech jsme narazili na poměrně velké rozdíly. V testu se dozvíte, které čelovky nás zklamaly nejvíce.

Které čelovky jsou nejlepší?

V článku vám dále poradíme, které čelovky svítí nejsilněji a nejdále či jak jsou na tom s výdrží baterie. Nebudete se tak muset bát, že vámi vybraný přístroj se promění ve světlušku v půlce vašeho dobrodružství. Milovníky outdooru a horských výprav jistě zaujmou výsledky zkoušek voděodolnosti a pádů, které odhalily hned několik nedostatečných výkonů.

Jak vybrat čelovku?

Pokud v široké nabídce čelovek tápete, doporučujeme přečíst našeho nákupního průvodce. Poradíme vám, na co se při výběru čelovky zaměřit, které funkce a parametry je dobré sledovat a jaké modely a vychytávky jsou na trhu k dostání.


Testované výrobky - čelové svítilny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čelové svítilny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit