Test outdoorových plynových vařičů 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2023

Plynové vařiče s integrovanou nádobou, také známé jako varné systémy, slibují expresní vaření a nízkou spotřebu paliva. Podívali jsme se na zoubek 10 modelům a zjišťovali, jak rychle ve skutečnosti uvaří vodu a kolik spotřebují plynu. Zkoušky jsme prováděli za optimálních podmínek i při simulovaném větru. Právě ten odhalil mezi vařiči rozdíly. Jeden výrobek se dokonce během vaření začal tavit.

Plynové vařiče v testu

  • 10 outdoorových plynových vařičů
  • varné systémy s integrovanou nádobou typu Jetboil
  • nejlevnější vařič stál 1380 Kč, nejdražší byl za 5310 Kč
  • vařiče Jetboil, MSR, Primus, Pinguin, Husky, Meva

Vařič patří mezi základní prvky výbavy milovníků turistiky, trekingu, kempování a jiných outdoorových aktivit. Někdy je jeho úkolem pouze rychlá příprava kávy nebo čaje, jindy se postará o instantní snídani či oběd a mnohdy musí pokrýt veškeré vaření na vícedenních túrách. Ve vysokých horách nebo na zimních výpravách je takřka nepostradatelným klíčem k přežití.

V našich končinách jsou hojně rozšířené plynové outdoorové vařiče. Jsou lehké, skladné a snadno se používají. Outdoorové vybavení se neustále vyvíjí, přičemž výrazným trendem posledních let je odlehčování výbavy a důraz na kompaktnost. V tomto duchu fungují také plynové vařiče s integrovanou nádobou. Jejich průkopníkem je americká firma Jetboil, která v roce 2003 představila první osobní varný systém.

Jde o důmyslné spojení vařiče, hořáku a nádoby, která je ve spodní části doplněná tepelným výměníkem. Produkt byl vymyšlen, aby vařil co nejrychleji a nejefektivněji. Díky tomu si vysloužil přezdívku outdoorová rychlovarná konvice. Celý systém by měl jít sbalit do varné nádoby opatřené víkem, a to včetně 100g plynové kartuše. Blíže vám tento typ plynového vařiče představí náš nákupní průvodce.

Závody ve vaření

Dvacet let po uvedení tehdy revolučního vařiče Jetboil na trh již své vlastní varné systémy nabízí řada dalších výrobců. Vybrali jsme deset modelů, které jsme poslali do laboratoře a nechali podrobně otestovat. Zajímalo nás, zda jsou skutečně tak rychlé a úsporné, jak slibují. Doplňme, že nejlevnější vařič z testu stojí okolo 1400 korun, ten nejdražší pak více než pět tisíc korun.

Nejdůležitější částí testu byla zkouška ohřevu vody. V první fázi jsme vařiče testovali v optimálních laboratorních podmínkách, tedy v místnosti při pokojové teplotě a bez působení větru. Laboratoř zjišťovala, jak rychle jednotlivé modely přivedou vodu k 90 °C a kolik při tom spotřebují plynu. Ukázalo se, že v ideálních podmínkách jsou vařiče vyrovnané a všechny vaří relativně rychle. Nejrychlejší vařič potřeboval v přepočtu na litr vody tři minuty a 50 sekund. Půl litru tak může uvařit ani ne za dvě minuty. V další fázi testu jsme vařičům podmínky již ztížili.

Co také testujeme

Turistickému vybavení se v dTestu věnujeme pravidelně. Otestovali jsme:

Souboj s větrem

V přírodě do hry vstupují další faktory a tím nejvýznamnějším je bezesporu vítr. Laboratoř proto vytvořila simulaci lehkého a silnějšího větru pomocí tunelu a větráku, čímž zajistila totožné podmínky pro všechny modely. Lehký vánek měl rychlost dva a půl metru za sekundu, silný vítr pak čtyři metry za sekundu. Mezi vařiči se rázem ukázaly o něco větší rozdíly.

Zatímco některé vařiče jsou rychlé, efektivní a spolehlivé i ve větru, o jiných to říct nemůžeme. Časy vaření se prodlužovaly a rostla i spotřeba plynu. Tři varné systémy nedokázaly v silném větru vodu vůbec uvařit. Největším překvapením byl model, kterému se při zkouškách ve větru začal postupně tavit a deformovat plastový držák. Celý výrobek se výrazně vychýlil do strany a další použití by již nebylo bezpečné, potažmo ani možné.

V článku se dozvíte, který vařič je nejrychlejší, který model je nejspolehlivější a odolá i v nejtěžších podmínkách a kdo kraloval praktickým zkouškám ohřevu vody. Pokud přemýšlíte o nákupu plynového vařiče s nádobou a nechcete spoléhat jen na recenze, náš test vám s výběrem pomůže. Z výsledků zjistíte, jak si jednotlivé modely vedly v praxi i v jiných než ideálních podmínkách. Prozradíme, zda jsou všechny vařiče stejně praktické a odolné a jaké mají slabiny. Výběrem toho správného modelu si ušetříte starosti i peníze. Našim nezávislým testům můžete důvěřovat. Probíhají v odborné laboratoři pod dohledem zkušených expertů.


Testované výrobky - outdoorové plynové vařiče (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Outdoorové plynové vařiče (10 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Přihlásit