Jak vybrat čelovku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.8.2022

Čelovka je všestranná pomocnice, která se uplatní při horských výpravách, kempování, nočním běhu, při výpadku proudu na chalupě a v mnoha dalších situacích. Mít spolehlivou a kvalitní čelovou svítilnu zkrátka není od věci. Jak ale vybrat tu pravou? To se dozvíte v tomto nákupním rádci.

Jako první si rozmyslete, k čemu všemu budete chtít čelovku využívat a kam ji budete brát s sebou. Jiné nároky budete mít na horách, táboře, chalupě či při běhání. Méně náročným uživatelům postačí jednodušší a méně výkonná čelovka bez pokročilých funkcí. Sportovci a dobrodruzi ocení vysoký výkon, výdrž a zajímat je bude také například hmotnost a odolnost čelovky. Nejdůležitější parametry a funkce čelovek si nyní představíme a vysvětlíme.

K čemu je dobrá červená?

Některé čelovky mají kromě standardního bílého světla také červené. Jeho výhodou je, že není tak ostré a jasné jako to bílé a neovlivňuje tolik oči přivyknuté tmě. Také způsobuje méně nepříjemné odrazy od lesklých ploch. Režim červeného svícení využijete v situacích, kdy nepotřebujete světla mnoho a nechcete oslnit sebe ani své okolí. Lidské oči červené světlo ve tmě lépe snášejí. Pokud si například budete chtít večer číst, povídat s přáteli nebo se budete ve stanu ukládat ke spánku, červené svícení může být příjemnější volbou. S červeným režimem budete také méně nápadní, což se hodí při pozorování zvěře či táboření ve volné přírodě.

Možnost červeného světla najdete spíše u čelovek s lepší výbavou, ale rozhodně se nejedná o raritu. V našem aktuálním testu tento režim mělo sedm ze 13 otestovaných modelů, přičemž některé umějí červeně svítit i blikat. Přerušované světlo (červené i bílé) se hodí v situacích, kdy na sebe potřebujete upozornit, například při jízdě na kole nebo když se ocitnete v nouzi.

Světelné vlastnosti čelovek

Výkon čelovky se vyjadřuje pomocí několika základních parametrů, kterými jsou světelný tok, dosvit a doba svícení. Tyto hodnoty nám říkají, jak silně, daleko a dlouho dokáže zařízení svítit.  Najdete je na obale či v přiložených dokumentech prakticky u všech čelových svítilen. Mnohdy výrobci uvádějí tyto údaje pro různé režimy svícení, obvykle jde o minimální, střední a maximální nastavení.

Pokud chcete znát nezávislá a reálná data o výkonech čelovek, doporučujeme vám nahlédnout do výsledků našeho testu. Prověřovali jsme, zda hodnoty deklarované výrobci odpovídají skutečnosti. Ukázalo se, že ne vždy se informace na obalech shodnou s hodnotami naměřenými laboratoří. Díky našemu testu můžete také jednotlivé čelovky bez obav mezi sebou srovnávat, protože všechny byly testovány a hodnoceny za stejných podmínek dle platných norem.

Základní parametry čelovek jsou:

  • Svítivost – je jednou ze základních fotometrických veličin, která udává intenzitu světelného toku. Její jednotkou je kandela (značka cd).
  • Světelný tok – vyjadřuje světelný výkon čelovky, tedy množství vydané světelné energie. Jednotkou je lumen (značka lm). Setkáte se s ní i u žárovek, zářivek a jiných světelných zdrojů.
  • Dosvit – definice říká, že jde o vzdálenost, ve které klesne intenzita osvětlení na konkrétní hodnotu (0,25 luxu). Znamená to tedy, jak daleko dokáže čelovka svítit. Mějte na paměti, že vyšší světelný tok a dosvit vedou u přístroje k nižší době svícení, tedy výdrži.
  • Doba svitu (neboli výdrž baterie) – udává, jak dlouho dokáže v jednotlivých režimech přístroj svítit. Je důležité vědět, že po celou dobu výdrže čelovky nelze počítat se stejně silným svícením. Světelný tok s klesajícím stavem baterie postupně také slábne.

Režimy svícení

Čelovky nabízejí různý počet režimů svícení, které se liší intenzitou a průběhem. V některých případech jde pouze o dva základní módy – slabší a silnější. Pokročilejší přístroje mají ve výbavě také blikání, boost (tedy krátkou možnost velmi intenzivního světla) či červené světlo. O něm se dozvíte více v boxu výše. Promyslete si, zda byste takové režimy v praxi využili. V opačném případě pro vás nemusí být výhodné za ně připlácet a vystačíte si se základními modely.

Stupně krytí IPX

Odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či kapaliny je vyjádřena tzv. IP kódem (ingress protection). Ten je tvořen dvouciferným číslem, přičemž první číslice se týká ochrany proti tělesům a druhá proti vodě. Pokud výrobce deklaruje ochranu proti oběma elementům, uvede například kód IP67. Hlásí-li se jen k jedné oblasti, doplní konkrétní číslovku písmenem X. K určení míry voděodolnosti slouží následující stupně:

  • IPX0 – bez ochrany,
  • IPX1 – ochrana proti stékající vodě po dobu 10 minut,
  • IPX2 – ochrana proti stékající vodě po dobu 10 minut při náklonu 15°,
  • IPX3 – ochrana proti stříkající vodě po dobu nejméně 5 minut v množství 10 litrů za minutu, vertikálně v úhlu 60°,
  • IPX4 – ochrana proti stříkající vodě ze všech úhlů po dobu nejméně 5 minut v množství 10 litrů za minutu,
  • IPX5 – ochrana proti tryskající vodě po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů,
  • IPX6 – ochrana proti intenzivně tryskající vodě po dobu 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů,
  • IPX7 – ochrana proti ponoření do vody na dobu 30 minut v hloubce 1 metr,
  • IPX8 – ochrana proti nepřetržitému ponoření do vody (podmínky určí výrobce).

Napájení čelovek

Dnes se na trhu setkáte se dvěma základními typy napájení – na tužkové a mikrotužkové baterie (či jiné typy) nebo na vlastní akumulátor.

Výhodou tužkových a mikrotužkových baterií je jejich relativně nízká cena a dobrá dostupnost. Čelovky s AA a AAA bateriemi jsou nejrozšířenější.

Alternativou jsou tzv. dobíjecí čelovky, které mají vlastní akumulátor. Ten je buď pevně zabudován ve výrobku a nabíjení probíhá přes konektor (nejčastěji micro USB), nebo je vyndavací a nabíjí se zvlášť. V nabídce jsou také čelovky s hybridním napájením, které jsou kompatibilní s AA či AAA bateriemi i akumulátorem. Někteří výrobci dodávají v základní sadě baterie i akumulátor, u jiných je třeba jej dokoupit zvlášť.

Co je v praxi důležité

Hmotnost čelovky je důležitým parametrem pro běžce, cyklisty či horaly, kteří potřebují ušetřit ve výbavě každý gram. Pokud se chystáte spíš na kratší výlety či čelovku potřebujete na domácí použití, gramy navíc pro vás nejspíš nebudou rozhodující.

S hmotností souvisí i celková ergonomie a pohodlnost čelovky. Doporučujeme svítilnu vyzkoušet osobně v některé z prodejen. Jen tak poznáte, zda vám na hlavě pohodlně sedí, není příliš robustní a těžká a také jak snadno se ovládá a používá. Intuitivní a jasné nastavení funkcí, přepínání režimů svícení či jednoduchá výměna baterií by měly být samozřejmostí a usnadní vám fungování s čelovkou v praxi a terénu.

Všímejte si také drobných, ale užitečných detailů. Některé čelovky mají indikátor stavu baterie, díky němuž poznáte, zda se blíží čas výměny či dobití. Samozřejmostí by měla být možnost čelovku naklonit a svítit v různém úhlu. Náklon by měl být dostatečně flexibilní, abyste si mohli svítit pod nohy či na čtení, ale i daleko do krajiny.

Spolehlivá čelovka musí vydržet i v náročných podmínkách na velkých dobrodružstvích. Sledujte tzv. IP kód, který určuje stupeň ochrany proti vodě či cizím tělesům. Blíže se mu věnujeme v samostatném boxu výš. Platí, že čím vyšší certifikát IP, tím vyšší odolnost by měl přístroj mít.

Databáze testovaných výrobků

Čelové svítilny (14 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit