Test vysokotlakých čističů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2022

Co je mokré, to je čisté, tvrdí vtipkující pořekadlo. Na některé povrchy a nečistoty vám však mokrý hadr nevystačí. Vysokotlaké čističe neboli vapky zvládnou dobře mířeným vodním paprskem odstranit i odolnější špínu z dlažby, chodníků, plotů, teras nebo aut. Přinášíme vám výsledky testu 17 modelů. S potěšením můžeme prozradit, že kvalitní nástroj pořídíte i za méně než tři tisíce korun.

Vysokotlaký čistič neboli vapka (někdy psaná také wapka) najde uplatnění na každé zahradě. Rozhodli jsme se otestovat kvalitu čištění 17 modelů. Čistili jsme různé typy povrchů a myli také auto. Praktické testy v reálných podmínkách tak pomohly odhalit nejlepší vapky na elektřinu.

Vapky nejznámějších značek

Do testu jsme zařadili čističe nejprodávanějších značek na trhu, nezapomněli jsme na vapky Kärcher, Nilfisk, Riwall a další. Zjišťovali jsme, zda vyšší cena vysokotlakého čističe znamená také vyšší kvalitu. Nejlevnější vapka v testu vyšla na 1700 Kč, nejdražší na rovných 10 000 Kč.

Tento rok jsme pro Vás v laboratoři provedli:

  • 5× test vapky Nilfisk
  • 3× test vapky Husqvarna
  • 5× test vapky Kärcher
  • 1× test vapky Riwall
  • 1× test vapky Parkside
  • 1× test vapky Fieldmann
  • 1× test značky Ryobi

Jak vybrat vapku

Doporučujeme nezaměřovat se na bombastická tvrzení v reklamách a výběr provádět s chladnou hlavou. Základní tipy pro výběr vapky naleznete v našem nákupním průvodci.

Co v recenzích vapek nenajdete

Snažíme se, aby naše testy co nejlépe odpovídaly používání vysokotlakých čističů v reálných podmínkách. Ignorujeme chlubivé slogany prodejců a všechny výrobky testujeme podle totožného testovacího programu. Jedině tak zajistíme rovné podmínky pro všechny.

Test čištění – používaly se standardní nástavce a trysky, případně také čističe teras nebo kartáč na auta. Test odhaloval, jak se vapka umí poprat s nečistotami na chodnících, příjezdových cestách, terasách či na autě.

Test šetrnosti – čistota je důležitá, ale ne za každou cenu. Proto jsme kromě kvality mytí zkontrolovali, zda proud vody neničí povrch nebo lak.

Obsluha – každá správná vapka by měla jít snadno sestavit a být snadno manipulovatelná. Také výměna trysek, nástavců a jiného příslušenství vapek by neměla uživatelům činit větší problémy.

Hlučnost – kontrolovali jsme, zda vapky nejsou přehnaně hlasité. Měřili jsme decibely a posloužily i uši figurantů, protože některé zvuky jsou pro lidské ucho mnohem nepříjemnější, byť jsou třeba stejně hlasité.

Spotřeba vody – v době zdražování nás obzvlášť zajímalo, zda vapka nespotřebovává zbytečně velké množství vody a zda je její použití ekonomicky výhodné.

Zkoušky odhalily, že kvalitní vapku seženete i za méně než tři tisíce. Mívají však o něco skromnější výbavu, za nejlepší vapky je pak potřeba si připlatit. Platí však, že vyšší cena nemusí ve všech případech nutně znamenat vyšší kvalitu.

Zajímavosti z testu vysokotlakých čističů

Velké rozdíly ve spotřebě: Nejekologičtější a nejekonomičtější čistič v testu spotřeboval jen 4,4 litru vody za minutu. Nejméně úsporná vapka potřebovala 6,7 l, tedy o 52 % více.

Drahé příslušenství nemusí být lepší: V několika případech čištění dopadlo lépe s použitím klasického nástavce. Dražší čistič teras nemusí být vždy výhodou.

Testy vapek se vyplatí

Vysokotlaké čističe necháváme testovat v akreditované laboratoři, která se desítky let zabývá nezávislými testy zahradní techniky. Aby si testy udržely vysokou kvalitu a výsledky byly dlouhodobě srovnatelné, museli jsme využít služby zahraniční laboratoře. Cena zkoušek bohužel není nízká, není proto v našich silách poskytovat výsledky testů vapek zadarmo. O to vděčnější jsme proto těm z vás, kteří jste se rozhodli dTest v této činnosti podpořit zakoupením měsíčního či ročního předplatného.

Zakoupením kvalitní a ekonomické myčky můžete výrazně ušetřit a i investice do ročního předplatného dTestu se může vrátit během tohoto jediného nákupu. Děkujeme za vaši důvěru a přízeň.


Testované výrobky - vysokotlaké čističe (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysokotlaké čističe (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit