Jak vybrat vysokotlaký čistič

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.8.2022

Vysokotlaký čistič neboli vapka (či wapka) je vynikajícím nástrojem k čištění betonu, krytin, chodníků, teras, schodů, aut a jiných povrchů. Nejlepší modely dovedou odstranit i letité nánosy během několika okamžiků. Dřevěné povrchy mohou být díky vapkám jako nové, takže nemusíte utrácet za drahý materiál.

Čističe využívají motor (elektrický či benzínový) k pohánění pumpy, která žene vodu pod vysokým tlakem skrze hadici a trysku. Vzniklý trysk vody tak může velice efektivně (a v porovnání s ručním mytím nesrovnatelně rychleji) odstranit i velmi odolné nečistoty.

Vapky však nejsou jen obyčejné zahradní hadice na steroidech. Voda z trysek prýští pod 70–80krát větším tlakem než z hadice. V určitých situacích má také překvapivě výrazné řezající schopnosti, a to nehledě na nastavení trysky. Všechny vapky proto používejte s patřičnou opatrností. Nedbalé zacházení s nejužším a zároveň nejnatlakovanějším proudem vody může vás nebo někoho z okolí dostat až do lékařské ordinace.

Koupit, nebo pronajmout?

Pokud je vaše zahrada malá a potřebuje údržbu jen jednou za čas, může se vyplatit si čistič pronajmout. Vyhnete se tím práci s údržbou a uskladněním. Zakoupení vapky se vám ale při správné péči může vyplatit již do několika let. Pokud používáte čistič alespoň třikrát nebo čtyřikrát ročně, vyplatí se spíše zakoupení.

Pokud pro čištění povrchů potřebujete mýdla, saponáty nebo jiné detergenty, zvažte pořízení vapky s integrovanou nádrží na čisticí prostředky. Plusem jsou i přihrádky na příslušenství a kabel. U těžších modelů se vyplatí koupit ty s kolečky a madly.

Tři základní typy

Níže si rozebereme základní dělení vysokotlakých myček. V našem testu jsme se zaměřili na elektrické. Existují ale také benzínové a bateriové. Jaké jsou klady a zápory jednotlivých typů?

Benzínové

Pro: Dovedou vodu hnát pod skutečně velkým tlakem. Rychle vyčistí i velké plochy, jako jsou paluby lodí nebo příjezdové silnice. Nepotřebují k tomu škodlivé chemikálie. Zašlapané žvýkačky nebo zaschlá pryskyřice ze stromů nepředstavují žádný problém. Vyšší tlak znamená, že široká tryska dovede na větší ploše čistit stejně kvalitně jako elektrická vapka s úzkou tryskou.

Proti: Jsou poměrně hlasité a těžké. Potřebují důkladnou péči. Pokud necháváte stroj dlouho běžet naprázdno, pumpa se může přehřát, a pokud selže pojistný ventil, můžete o vapku přijít. V chladnějších regionech je dobré čistič zazimovat s pomocí nemrznoucí směsi. Vyšší výkon může vyústit ve větší riziko zranění, například očí. Také se snáze stane, že narušíte čištěný povrch.

Elektrické

Pro: Nejlepší pro středně velké a menší plochy, krytiny, terasy nebo odolný venkovní nábytek. Využití najdou i při mytí aut. Elektrické čističe jsou relativně lehké a o poznání tišší než benzínové. Údržba je jednoduchá a nemusíte si dělat hlavu se zplodinami. Také zapínání a vypínání je snadné. Nepotřebují zazimovat, bez problémů je můžete skladovat uvnitř domu.

Proti: Nižší tlak vody znamená delší čištění. Trysky nebývají kovové, ale plastové. Čistit můžete jen v dosahu připojení k síti a poblíž zdroje vody.

Bateriové

Pro: Pro svůj provoz využívají lithiové baterie. Představují výkonnější alternativu k zahradním hadicím. Spíše než k odstraňování zažrané špíny je využijete pro běžné umývání různých povrchů. Baterie jsou v některých případech kompatibilní s jiným náčiním stejné značky.

Proti: Nehodí se pro čištění odolnějších typů špíny. Délka mytí závisí na kapacitě baterie.

Databáze testovaných výrobků

Vysokotlaké čističe (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022


Přihlásit