Test hovězích bujónů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2022

S bujónovou kostkou se při vaření setkal zřejmě každý. V současnosti si navíc můžeme vybrat mezi tradiční kostkou a modernějším pastovitým přípravkem ve vaničce či ve skle. V čem se tyto dva typy liší? A opravdu obsahují nějaké maso? Odpovědi jsme hledali v laboratoři, která pro nás otestovala 19 hovězích bujónů různých typů. A rovnou můžeme prozradit, že většinu z nich pojí s masem silnější vztah než jen letmá „známost z rychlíku“.

Pro ty, kteří si při vaření rádi ušetří čas, jsme připravili test hovězích bujónů. Do výběru jsme zařadili jak klasické vývary v kostkách, tak jejich modernější pastovité alternativy prodávané ve vaničkách a sklenicích. Celkem se v testu sešlo 17 vzorků z českých obchodů a ke dvěma z nich jsme rovněž nakoupili jejich protějšky v Německu.

Laboratoř se zaměřila na několik důležitých kvalitativních parametrů, asi nejzajímavější výsledky však přineslo měření obsahu čisté svalové bílkoviny. Ty jsou ukazatelem množství hovězích masných ingrediencí použitých při výrobě. Dobrá zpráva je, že jsme nalezli několik skutečně masitých vývarů. Nicméně mezi jednotlivými výrobky se obsah čistých svalových bílkovin lišil až stonásobně.

Dále se pátralo po soli a látkách zvýrazňujících chuť bujónů. Řada výrobků bohužel potvrdila názor, že vývary z kostek mohou být dost slané. Dalším velkým tématem sáčkových polévek – bujóny nevyjímaje – je glutamát. Ten sice laboratoř našla ve všech vzorcích, ovšem ve velmi rozdílných koncentracích. Zatímco v chemických analýzách sbíraly plusové body vývary s nízkým podílem soli i zvýrazňovačů chuti, při senzorickém hodnocení to často vyšlo obráceně. Výrobky s oceněným složením si při ochutnávce vedly méně úspěšně než bujóny s tradičnější recepturou.


bujóny v kostkách (porovnat)

pastovité bujóny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Hovězí bujóny (19 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit