Test chlazených hotových jídel 2023

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2023

Ne vždy je čas, nálada či prostor na vaření a v takových situacích se o slovo hlásí chlazené hotové pokrmy, takzvané hotovky. Uspokojí kromě hladu i chuťové pohárky? Co nabízejí z nutričního hlediska? Odpovědi jsme hledali v laboratoři, která pro nás otestovala osm vzorků lasagní bolognese a pět balení kuřecího kung pao. Kromě ochutnávky jsme posuzovali složení a výživové hodnoty. Zkontrolovali jsme i nezávadnost pokrmů.

Co také testujeme

Ze sortimentu hotových jídel a polotovarů jsme pro vás otestovali:

Pravidelně testujeme maso a masné výrobky či ryby. Výsledky všech testů potravin najdete zde.

Zastánci domácí kuchyně či gastronomických zážitků se na ně mohou dívat skrz prsty, ale své zákazníky hotové pokrmy z obchodních řetězců mají. Oproti domácímu vaření šetří zejména čas a starosti, ve srovnání s obědy v restauracích či z donášky jsou levnější.

Nabídka chlazených hotovek z řetězců je široká. Pro účely testu jsme pátrali po takových jídlech, která najdete u většiny prodejců a zároveň mají srovnatelnou recepturu. První volba padla na italské lasagne bolognese, jež bývají s tímto sortimentem často spojovány a můžeme je označit za klasiku mezi hotovými pokrmy. K nim jsme přidali zástupce asijské kuchyně – kuřecí kung pao s rýží.

Celkem jsme v obchodech nakoupili 13 produktů. Většinu tvořily privátní výrobky řetězců Albert, Kaufland, Lidl, Penny či Tesco, ale nechyběla například ani značka Hamé.

Levnější než v restauraci

Jedna porce chlazených lasagní (tedy 400 g) vás vyjde zhruba na 50 až 70 korun. Připlatíte si v případě bio výrobku, který v našem testu zastupuje Albert/Nature‘s Promise Bio Lasagne a lá Bolognese a stojí okolo 110 Kč. Dodejme, že lasagne můžete koupit v balení po jedné porci či ve větší kilogramové verzi. Hotové kung pao pořídíte za zhruba 80 až 112 Kč za porci.

V době rostoucích cen si hotovky do mikrovlnky či trouby mohou najít cestu k vícero konzumentům než doposud. Jakou chuťovou kvalitu za zmíněné částky dostanete, prozradí výsledky testu.

Chutný oběd bez práce?

Ochutnávku pro nás jako obvykle prováděla specializovaná laboratoř. Hodnocení mělo na starost 12 proškolených posuzovatelů obeznámených s recepturami obou testovaných pokrmů. Všímali si vzhledu, vůně a chuti hotovek, připravených podle návodu na obale. Pozornost věnovali konzistenci jednotlivých složek, intenzitě i příjemnosti charakteristických chutí a prověřili také slanost a případné pachutě.

Nejlepší lasagne komisi potěšily lahodnou vůní i dobrou a vyváženou chutí, měkkým masem a příjemnou texturou. Výrobek s nejmenším počtem bodů neměl tak příjemnou vůni a texturu, výtka padla na měkčí těstoviny a především kyselou až štiplavou rajčatovou chuť.

Kuřecímu kung pao se vedlo o něco hůř něž italskému pokrmu. Laboratoř zmínila více dílčích nedostatků, jako například menší množství masa či zeleniny, slanější chuť, jindy nevýraznou chuť, nerestované maso nebo rozvařenou zeleninu.

Co se skrývá uvnitř

Pozornost jsme věnovali také seznamům složení hotovek. Sledovali jsme obsah masa, zeleniny a dalších důležitých ingrediencí obou pokrmů. Na etiketách jsme pátrali i po přídatných látkách, například glutamátu sodném (E 621), konzervantech či barvivech.

Při hodnocení deklarovaného složení jsme si vzali na pomoc také autentické recepty originálních variant testovaných pokrmů. Ukázalo se, že vaničky skrývají více či méně modifikované verze italského a sečuánského pokrmu. Obzvlášť hotové kung pao se od autentické receptury vzdálilo poměrně výrazně.

Pozor na sůl i kalorie

Do celkových známek promluvily také výživové údaje deklarované v nutričních tabulkách. Informace z obalů jsme porovnali a zhodnotili na základě referenčních hodnot příjmu průměrného dospělého člověka. Největší pozornost jsme věnovali zejména obsahu soli, cukru a energie. V článku se dozvíte, které hotové pokrmy obsahují nejvíce soli a kolik mají kalorií. Jedna porce lasagní i kung pao může být poměrně vydatná.

Závěrem jsme se opět vrátili do laboratoře, tentokrát mikrobiologické. Ta v hotovkách hledala osm druhů nežádoucích organismů. Analýzy přinesly zajímavá zjištění, ve všech případech však naštěstí dopadly dobře.


lasagne bolognese (porovnat)

kuřecí kung pao (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuřecí kung pao (5 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023
Lasagne bolognese (8 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit