Test praček s předním plněním 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2022

Testy praček vám přinášíme každý rok. Tentokrát jsme se zaměřili na levnější modely s předním plněním. Ukázalo se, že je možné koupit kvalitní pračku pod deset tisíc korun. Nejlépe hodnocené výrobky se alespoň v nejdůležitějších a nejpoužívanějších pracích programech hravě vyrovnají i několikanásobně dražším. Narazili jsme však i na veskrze průměrné spotřebiče. Drahé i levné výrobky nejčastěji sužuje délka praní a kvalita máchání.

Tento rok jsme pro Vás v laboratoři provedli:

Další testy praček AEG, Bosch, Miele, Siemens a dalších naleznete v naší databázi testů 165 praček

Nový test levných praček

Ceny praček se pohybují až k 70 000 Kč, což je úroveň pro většinu domácností nedosažitelná. A ani to nevadí, protože vysoká cena Vám opravdu kvalitní pračku stejně nezaručí. Vzhledem k rostoucím cenám prakticky všech komodit a zboží jsme se tentokrát blíže zaměřili na 20 cenově nejdostupnějších modelů. Nejlevnější pračka v testu tak stojí necelých 8000 Kč, nejnákladnější pořídíte za 14 000 Kč.

Nabízíme však testy praček pro všechny - v naší databázi najdete celkem 165 otestovaných výrobků od nejlevnějších praček po ty dražší. Ovšem en u nás si je můžete srovnat nejen podle ceny, ale také podle celkové kvality prokázané v testu praček.

Jak vybrat pračku?

Pokud nevíte, na co se při výběru Vaší nové pračky zaměřit a potřebujete lidsky bez „reklamštiny“ vysvětlit, které funkce pro Vás mají smysl, doporučujeme využít našeho nákupního průvodce pro výběr pračky.

Co v ostatních recenzích praček nenajdete?

Mnoho praček se chlubí různými parními či jinými antialergickými programy. Přitom by často více pomohlo prádlo pořádně vymáchat, abyste na kůži neulpěly zbytky pracích prášků. To se pračkám bohužel často nedaří.

V dTestu nepapouškujeme reklamní tvrzení výrobců, ale pračky posíláme k otestování do laboratoří, aby v praxi prověřily i parametry, které žádná recenze praček či srovnání praček podle technických tvrzení výrobků ani nenaznačí:

  • Test máchání – je smutné, kolik praček prádlo neumí pořádně vymáchat – díky našim laboratorním testům ochráníte sebe i své nejbližší před kožními problémy způsobenými dlouhodobému vystavování kůže zbytkům pracích přípravků.
  • Kvalita praní – v recenzích praček na internetu se dozvíte různá hodnocení odvislá hlavně od toho, jak starou pračku recenzent dříve vlastnil. Čím je skok větší, tím nadšenější je. Pouze my zprostředkováváme skutečné laboratorní testy kvality praní měřené spektrometrem, které prokazatelně odhalí, jak kvalitně která pračka pere.
  • Spotřeba praček – reálný test praček v laboratoři ukazuje, že ve skutečnosti se spotřeba výrazně liší od deklarací na energetických štítcích. Přitom je to opravdu důležité, protože pračky patří k největším žroutům elektřiny v domácnostech.
  • Laboratoř pro nás měří desítky parametrů v testu praček, které následně vyhodnocujeme do přehledného článku, který Vám jednoduše pomůže s výběrem nejlepší pračky. Pro detailnější prozkoumání testovacího programu pro pračky navštivte sekci Jak testujeme.

Nejlepší pračka do 10 000 Kč

Ukázalo se, že je možné koupit kvalitní pračku s hodnocením dobře pod deset tisíc korun. Nejlepší pračky otestované laboratoří se alespoň v nejdůležitějších a nejpoužívanějších pracích programech hravě vyrovnají i několikanásobně dražším.

Co také testujeme

Praní se věnujeme dlouhodobě, proto doporučujeme:

Perličky z letošního testu praček

  • Stejně jako každý test, přineslo i tentokrát hodnocení praček v laboratoři řadu překvapení. Zde nabízíme malou ochutnávku:
  • Stonásobný rozdíl ve hlučnosti! Zatímco nejtišší pračky v testu se vešly do 50 dB, nejhlučnější měly 72 dB – to nevypadá až tak dramaticky, pokud si neuvědomíme, že rozdíl 3 dB znamená zdvojnásobení hluku. Pokud pračku nemáte schovanou někde v garáži, tak na hlasitosti hodně záleží.
  • U dvou modelů dopadl test máchání tragicky, a ještě horší byl u bavlněného prádla. Osoby s citlivější pokožkou by se jim měly raději vyhnout.
  • Dvojnásobná spotřeba elektřiny - Rozdíl ve spotřebě elektřiny je téměř dvojnásobný – při dnešních cenách energií je velký rozdíl, zda pračka spotřebuje při jednom cyklu 450 Wh či 890 Wh.
  • Dvě pračky v testu praní selhaly, jedna naopak předehnala i mnoho významně dražších modelů
  • Průšvih při ždímání – jedna pračka nedokázala prádlo pořádně vyždímat a skončila nedostatečná - o to déle pak prádlo visí na sušáku či zaplatíte více za energie při sušení v sušičce.

Co stojí testy praček?

Test jedné pračky v laboratoři stojí několik tisíc euro. Navíc je nutné pračky předem koupit (samozřejmě jako spotřebitel v prodejní síti). dTest zásadně neakceptuje testovací vzorky, které by nám mnoho výrobců velmi rádo poskytovalo zdarma. Ale neměli bychom žádnou jistotu, že nejde o vzorek „vytuněný“ tak, aby pračka v testu dopadla jako nejlepší. Stále dražší je i doprava těžkých praček do laboratoří.

S takovýmito náklady jistě chápete, že nemůžeme šířit výsledky testů praček zdarma. Cenu testu jsme stanovili tak, aby byla co nejdostupnější. Zakoupením výsledků testu pomůžete udržovat v běhu tento unikátní systém testování, jak to dělá v ČR dTest. Děkujeme, že ho podpoříte i Vy. Pomůžeme Vám s výběrem pračky a vynaložené prostředky za předplatné se Vám při mohou vrátit v krátké době. Děkujeme.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pračky 2018–2022 (164 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit