Test ochran počítače 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2022

Který antivirus dokonale ochrání váš počítač před všemi druhy (nejen) internetových hrozeb? Žádný. Nejvýznamnějším prvkem ochrany systému je vždy uživatel a jeho chování ve virtuálním prostředí. Antiviry vás ale stále můžou mnoha problémů ušetřit. Jak programy tento nelehký úděl reálně zvládají?

Nabídka dostupných antivirových programů se na první pohled může jevit jako rozmanitá. Ve skutečnosti ale tento segment trhu na pestrosti pomalu ztrácí. Podíl na tom kromě jiných faktorů jistě má i fúzování firem. V roce 2021 například jeden z největších hráčů na trhu s antiviry – NortonLifeLock (dříve Symantec) – koupil za miliardy dolarů českou firmu Avast. Americký gigant tak má ve svém portfoliu kromě svojí původní produkce také programy Avast, AVG, Avira nebo BullGuard. Mnoho společností rovněž ve svých produktech využívá technologie třetích stran.

Sdílení technologií na trhu s antiviry a harmonizace vývoje jsou samy o sobě potenciálními hrozbami pro spotřebitele. Rozmanitost v tomto odvětví totiž alespoň částečně brání tomu, aby autoři škodlivých kódů obejitím antivirového softwaru jednoho výrobce zasáhli i uživatele jiných ochran. Přítomnost velkých subjektů na trhu může mít i svá pozitiva, jako jsou výkonná cloudová řešení, vývoj na základě sběru dat od většího počtu uživatelů nebo sdílení virových databází mezi jednotlivými službami.

V našich laboratorních zkouškách antivirů jsme se již tradičně zaměřili na ochranu počítačů s operačními systémy Windows i macOS. Prověřili jsme detekci virů při skenu na vyžádání. Zkoušeli jsme ochranu na webu i zachycování hrozeb přenášených přes USB. Posvítili jsme si i na detekci ransomwaru či phishingu. A vyzkoušeli jsme také jednoduchost obsluhy nebo zatížení počítače jednotlivými programy.


ochrana pro Windows (porovnat)

ochrana pro macOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítače 2022 – macOS (10 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021
Ochrana počítače 2022 – Windows (20 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2021


Přihlásit